Mija właśnie tydzień od naszego ostatniego spotkania w Akademii Bilingual House Live. Tematem webinaru „Techniki zabawowe wspomagające dwupiśmienność” były zabawy w nauce czytania i pisania w języku mniejszościowym. Podkreślałam nieformalny charakter tej nauki, która najczęściej odbywa się w domu lub w szkole sobotniej. ALE nieformalność absolutnie nie musi równać się z nieskutecznością!
Zabawy rozwijające dwupiśmienność, które proponuję pokazują moje podejście do tematu:
- nie oddzielam sztucznie jednego języka od drugiego, ponieważ mam świadomość, że w umyśle dwujęzycznym dwa systemy są cały czas aktywne i korzystają z jednego zintegrowanego źródła myśli.
- szanuję zasady polskiej fonetyki, czyli nie wymuszam wymowy doliterowej np. słowo „ząb” wymawiam „zomp” i wyjaśniam różnice między mową a pismem
- szanuję zasady fonetyki języka drugiego (w naszym przypadku angielskiego), podkreślając, że niektórym literom w obu językach odpowiadają podobne (nie takie same) dźwięki np. litera T w polskim i angielskim ma zaledwie zbliżony dźwięk, ponieważ odpowiednie fonemy mają inne miejsce artykulacji.
Podczas tego webinaru po raz pierwszy pokazałam mój autorski alfabet zintegrowany.
Jeżeli przegapiliście ten webinar, zajrzyjcie na TĘ STRONĘ, a prześlę Wam nagranie i materiały szkoleniowe.
Alfabet dwujęzyczny możecie pobrać bezpłatnie pod TYM LINKIEM.
Podczas webinaru w ramach konkursu zapytałam uczestników o ich ulubione zabawy w nauce czytania i pisania w dwujęzyczności.
Wygrał pomysł Magdaleny ze Szkocji. Bazuje na grze w kalambury i jest świetny do wykorzystania w rodzinie lub w klasie. Zapoznajcie się z nim poniżej:
„Gra, w której losuje się karteczkę z napisem, co trzeba narysować, aby reszta grupy zgadła. Sama piszę karteczki odpowiednie do poziomu czytania dziecka. Dziecko musi samo przeczytać i to narysować bez niczyjej pomocy. Myślę, że to bardzo motywuje i buduje poczucie samodzielności dziecka.”
Zwyciężczyni gratuluję, a Wam życzę miłej zabawy!
Inne pomysły uczestników oraz szerszą relację z webinaru znajdziecie już wkrótce w swojej skrzynce, jeżeli zapiszecie się na newsletter Bilingual House pod TYM linkiem. W następnym newsletterze zamieszczę też listę pomocy, które demonstrowałam pokazując zabawy rozwijające dwupiśmienność.
UWAGA Więcej informacji i dostęp do webinarów na stronie Akademii.
Do zobaczenia!