Witamy w naszym dwujęzycznym domu!

Witamy wszystkich w Bilingual House. Dziękujemy za odwiedziny! Ta strona powstaje dzięki naszym przeżyciom. Przeżyciom czworga dwujęzycznych osób: matki Polki, ojca Anglika, kochającej książki nastolatki oraz jej młodszego brata – wielbiciela LEGO. Te przeżycia spisuję dla Was ja, wyżej wymieniona matka. Do osobistych doświadczeń dołączam wieloletni dorobek pracy z dziećmi dwujęzycznymi oraz ich rodzicami.

Nazywam się Aneta Nott-Bower. Jestem absolwentką magisterskich studiów logopedycznych w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, gdzie również wykładałam specjalizując się w temacie dwujęzyczności. Moja praca magisterska dotyczyła problematyki dwujęzyczności w literaturze anglojęzycznej. Uzyskałam także tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przygotowując rozprawę doktorską przeprowadziłam badania z udziałem dzieci jedno- i dwujęzycznych, które miały na celu pomiar poziomu ich kompetencji narracyjnej (umiejętności opowiadania).

Prywatnie jestem żoną Anglika włoskiego pochodzenia i matką dwojga dzieci, które wychowujemy w dwóch językach: polskim i angielskim od ich narodzin. Od początku stosujemy metodę jedna osoba – jeden język, inaczej OPOL, według której ja zawsze porozumiewam się z dziećmi po polsku, a mąż zawsze po angielsku. Z mężem w obecności dzieci rozmawiamy po polsku, a język angielski jest naszym językiem otoczenia, gdyż od 15 lat mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Będąc jedynym źródłem języka polskiego u moich dzieci dobrze znam problemy, które Wy przeżywacie! Dzięki systematycznej pracy i ogromnemu wsparciu męża i rodziny udaje mi się utrzymać oba języki dzieci w równowadze dążąc u nich do uzyskania pełnej dwujęzyczności. Równowaga ta jest bardzo dynamiczna i wymaga bezustannego monitorowania. W międzyczasie sama uczę dzieci czytać i pisać po polsku.
Mam nadzieję, że nasze przygody z dwujęzycznością dadzą Wam wsparcie w tej trudnej a zarazem fascynującej podróży. Dzielę się tu doświadczeniami z różnych etapów dwujęzycznego rozwoju naszej rodziny, trudności, jakie napotkaliśmy i w jaki sposób je rozwiązaliśmy. Polecam sprawdzone pomoce i metody wspomagające rozwój mowy oraz czytania i pisania. Czekam na Wasze komentarze i pytania, służę radą i pomocą.

Zapraszam do skorzystania z doświadczenia polskiego specjalisty w dziedzinie dwujęzyczności. Dzieciom dwujęzycznym oferuję specjalistyczne zajęcia stacjonarne lub online oraz pomoc w doskonaleniu języka polskiego. Rodziców zapraszam zaś na indywidualne konsultacje i porady online w zakresie dwujęzycznego wychowania.

Jestem pionierką kształtowania prawidłowej komunikacji w języku polskim z wykorzystaniem komunikatorów typu Skype na gruncie polskim. Kiedy zaczynałam, wielu wątpiło w możliwość powodzenia zajęć językowych online 🙂 Liczne przykłady dowodzące na to, że zajęcia językowe online połączone z systematyczną pracą w domu naprawdę skutkują, przekonała nawet największych niedowiarków 🙂

Zapraszam do współpracy:
pisanie artykułów sponsorowanych
pisanie recenzji produktów i usług
prowadzenie szkoleń, wykładów i warsztatów dotyczących dwujęzyczności dla rodziców, nauczycieli i innych specjalistów
opracowywanie projektów edukacyjnych

Zapoznałem/zapoznałam się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przechowywanie przesłanych przeze mnie informacji w celu umożliwienia odpowiedzi na moje zapytanie.
Zapoznałem/zapoznałam się i zgadzam się z Regulaminem.
Drogą mailową w pierwszej kolejności będziesz otrzymywać inspirację i motywację do kontynuacji dwujęzycznej drogi. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.