Te wakacje podobnie jak cały rok 2020 są szczególne. Dla polonijnych dzieci dwujęzycznych może to oznaczać niemożność odbycia corocznej, dłuższej wyprawy do Polski: do rodziny lub po prostu na urlop. W kategoriach językowych to utrata ważnego zastrzyku ekspozycji na język mniejszości i brak cennych okazji do używania tego języka. Nierzadko po wakacjach spędzonych w Polsce dzieci dotąd niechętnie i nieporadnie mówiące po polsku wracają odmienione, jakby „przestawione” na ten język. Znam to z własnego podwórka oraz z relacji moich uczniów.
Można tę lukę wypełniać korzystając z zajęć online jak np. mój czterotygodniowy kurs „Aktywnie mówię po polsku” dla dzieci i rodziców, który ma funkcję aktywizacji i rozwijania języka polskiego w dwujęzyczności. Sprawdź, czy ta forma wsparcia jest dla Ciebie.
Inną możliwością są wakacyjne obozy online Leo Academy. W pierwszym tygodniu wakacji z synem miałam okazję wypróbować obóz online „To jest MEGA! Wędrówka po Polsce dla dzieci polonijnych”. Jest to specjalnie zaprojektowana dla dzieci polonijnych pięciodniowa wyprawa po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zajęcia trwają godzinę i odbywają się codziennie przez 5 dni. Obóz jest przez dzieci odbierany jako zabawa-podróż, ale między nami to są ciekawe lekcje kultury i języka polskiego, historii oraz geografii Polski.
Każde spotkanie obozu „To jest MEGA! Wędrówka po Polsce dla dzieci polonijnych” odbywa się w dwóch językach:
- Zaczyna opiekun wyprawy w języku angielskim, przedstawia plan spotkania i zachęca uczestników do przedstawienia się.
- Następnie przenosimy się samolotem do miejsca, które danego dnia odwiedzamy i tam spotykamy się z nauczycielem-przewodnikiem, który mówi tylko po polsku (jest gospodarzem w danym mieście w Polsce i stwarza naturalny przymus użycia języka polskiego).
- Część właściwa zajęć odbywa się w języku polskim (większość czasu): historia i geografia Polski oraz aspekty językowe i kulturowe, np. gwara poznańska, obwarzanki z Krakowa, rogale z Poznania i in.)
- Na koniec wracamy do opiekunki wyprawy i następuje konsolidacja zdobytych wiadomości w języku angielskim i pożegnanie.
- Utrwaleniu zdobytego słownictwa i wiedzy sprzyjają też ciekawe zadania w języku polskim: łamigłówki, opowiadania, historyjki, przesyłane mailowo po zakończeniu każdej sesji.
Grupa uczestników obozu „To jest MEGA! Wędrówka po Polsce dla dzieci polonijnych” jest kameralna, przez co dzieci oraz prowadzący przez czas trwania obozu mogą się dobrze poznać, co sprzyja zdobywaniu pewności siebie i nabieraniu odwagi do swobodnego budowania wypowiedzi po polsku. Faktycznie, zauważyłam, że z dnia na dzień dzieci coraz bardziej się oswajały z zadaniami oraz z grupą i prowadzącymi. Było odczuwalne, że niektórzy dwujęzyczni uczestnicy rzadko używają języka polskiego na co dzień, ale atmosfera zajęć sprawiła, że w większości podejmowali trud formułowania wypowiedzi w tym języku. Dzieci są aktywnie mobilizowane do aktywnego udziału w zajęciach przez prowadzącą (pytania, zagadki, mini-quizy), ale, jeżeli z jakiegokolwiek powodu uczestnik woli obserwować, otrzymuje pełną akceptację. Dzieci pochodziły z różnych krajów, ale żadne z nich nie próbowało mówić w innym języku niż polski. Wniosek: obóz tworzy naturalny przymus używania języka polskiego, podobnie jak wyjazd do Polski.
A jakie Wy macie pomysły na wakacje w tym roku?