Bilingual House
  • Start
  • Webinary
  • Wykłady
  • Konsultacje
    • Dwujęzyczne wychowanie
    • Wymowa polska dla dzieci
    • Aktywizacja języka polskiego dla dzieci
    • Nauka czytania i pisania dla dzieci dwujęzycznych
    • Wymowa angielska dla dorosłych
  • Podcast
  • Sklep
  • Blog
  • Nauka czytania
  • BIO
  • Koszyk

Synteza i analiza słuchowa podstawą czytania i pisania – część pierwsza

Synteza i analiza słuchowa podstawą czytania i pisania – część pierwsza
 

Talkusia i Pynio lubią bawić się językiem. Potwierdzałoby to hipotezę, że dzieci dwujęzyczne mają podwyższoną świadomość metajęzykową, czyli zdolność do myślenia o i analizowania natury i funkcji systemu językowego, która jest niezbędna do nauki czytania i pisania.

Moje genialne dzieci wymyśliły ostatnio świetną zabawę językową. Otóż zamieniają one pierwszy fonem w wyrazach na /b/. Efekt jest często bardzo śmieszny, np. Bama boszła bo Basdy bo bleko = Mama poszła do Asdy po mleko. Potrafią tak konwersować bez końca, również po angielsku. Przyznaję, że Talkusi przychodzi to znacznie łatwiej, ale Pynio też zadziwiająco dobrze daje sobie radę. A jak się przy tym koncentruje! Czasem Talkusia i Pynio robią próby z innymi fonemami, jak np. /w/ najlepiej sprawdza się w wyrazie wata = tata. Nota bene mój mąż nie znosi dotyku waty, więc robi się jeszcze śmieszniej. W tej zabawie dokonać trzeba analizy wyrazu, wyizolować z niego pierwszy fonem i podmienić go na inny.

Inna podsłuchana przeze mnie zabawa, to “Echo”. W niej dzieci oddzielają ostatnią sylabę wyrazu i powtarzają ją, np. Idziemy-my do-do kolegi-gi. Dokonują tu podziału wyrazu na sylaby, a następnie powtarzają tę ostatnią. Co ciekawe, wyrazy jednosylabowe też podlegają tej zasadzie i całe są powtarzane. Całe rano Pynio i Talkusia rozmawiali w ten sposób, świetnie się bawiąc, a jednocześnie ćwicząc analizę sylabową. Przypomniała mi się tu stosowana przeze mnie metoda nauki czytania i pisania, gdyż tego typu zabawy są jakby żywcem wzięte z podręcznika glottodydaktyki!

Jak pisałam wcześniej, czytania i pisania po polsku uczę moje dzieci za pomocą metody zwanej glottodydaktyką ojczystojęzyczną ponieważ jest ona polskim odpowiednikiem metody PHONICS. Według niej do rozwinięcia umiejętności czytania i pisania niezbędne jest opanowanie syntezy i analizy fonemowej oraz znajomość kształtu liter. To jest nasz punkt wyjścia i fundament, na którym budujemy przyszłą edukację językową dziecka. Dzięki wytrwałemu wykonywaniu ćwiczeń syntezy i analizy słuchowej mamy szansę zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysleksji.
Całą zabawę z syntezą i analizą można rozpocząć już w momencie, gdy dziecko ma 2-3 latka. Mówi się, że “dziecko ma sylabę w sobie” i dlatego najłatwiej i najwcześniej przychodzi mu umiejętność syntezy i analizy sylabowej. Tu podczas ćwiczeń syntezy podajemy dziecku wyraz podzielony na sylaby, np. “ta-lerz” i prosimy o podanie całego wyrazu. Natomiast podczas ćwiczeń analizy, to dziecko dzieli wyrazy na sylaby. Przez moją dwójkę te zabawy zawsze wykonywane były bardzo chętnie i nigdy nie sprawiały im kłopotu.
Bardzo atrakcyjne są też ćwiczenia syntezy i analizy sylabowej z utrudnieniami. Tu po każdej sylabie pojawiają się utrudnienia niewerbalne (np. klaskanie), a następnie werbalne (np. inna sylaba: komputer = kom-to-pu-to-ter-to). Wychodzą wtedy różne dziwolągi językowe i jest dużo śmiechu! Jednocześnie ćwiczymy koncentrację uwagi, gdyż nie możemy utrudnieniom dać się rozproszyć.
Teraz trochę teorii. Umiejętność połączenia mniejszych elementów w wyraz mający formę i znaczenie nazywamy syntezą słuchową. Jest ona podstawą czytania. Natomiast analiza słuchowa to podział wyrazu na mniejsze elementy i jest ona podstawą pisania. W procesie przygotowywania dziecka do nauki czytania i pisania zaleca się:
  • ćwiczenia syntezy i analizy sylabowej,
  • zabawy z utrudnieniami,
  • ćwiczenia syntezy morfemowej,
  • ćwiczenia syntezy logotomowej, logotomowo-fonemowej i fonemowo-logotomowej,
  • ćwiczenia syntezy i analizy fonemowej,
  • zabawy z utrudnieniami.

Dopiero po opanowaniu przez dziecko syntezy i analizy fonemowej z utrudnieniami możemy przystąpić do nauki czytania i pisania. Więcej informacji na temat poszczególnych etapów kształtowania syntezy i analizy słuchowej w glottodydaktyce ojczystojęzycznej można znaleźć na stronie autora metody prof. Bronisława Rocławskiego.

Dziś wprowadziłam Was w temat i szczegółowo omówiłam syntezę i analizę sylabową. W kolejnych postach więcej o pozostałych etapach ćwiczenia syntezy i analizy słuchowej.

Ciekawa jestem, czy podobnie bawią się Wasze dzieci? Czy synteza i analiza słuchowa sprawiają im trudności? Czekam na Wasze komentarze.

Jeżeli ten temat Cię zainteresował, podziel się ze znajomymi 🙂

Druga część cyklu

Trzecia część cyklu

Może Cię jeszcze zainteresować

  • Synteza i analiza słuchowa podstawą czytania i pisania - część trzecia
    Synteza i analiza słuchowa podstawą czytania i pisania -…
  • Tworzenie własnych materiałów do czytania po polsku przynosi efekty!
    Tworzenie własnych materiałów do czytania po polsku przynosi…
  • Nauka czytania i pisania w dwóch językach
    Nauka czytania i pisania w dwóch językach
  • Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych
    Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych
  • Dwujęzyczne dziecko uczy się pisać - ujednolicajmy krój liter pisanych! cz.1
    Dwujęzyczne dziecko uczy się pisać - ujednolicajmy krój…
  • Jakie metody nauki czytania i pisania sprawdzają się w dwujęzyczności?
    Jakie metody nauki czytania i pisania sprawdzają się w…

Podziel się:

  • Facebook
  • Email
  • Print
  • Pinterest
  • Twitter
  • More
  • Reddit
  • Tumblr
  • LinkedIn
  • Pocket

nauka czytania i pisania

Poprzedni artykułEdukacja dzieci dwujęzycznych część czwarta - polskie szkoły internetoweNastępny artykuł Dwujęzyczność w Walii

8 komentarzy

Hiena pisze:
31/05/2013 o 11:54

Z nieba mi spadlas. Probuje z Sara czytac – tzn. ona probuje i jakos slabo jej idzie, choc litery zna. Powie mi po kolei litery, a nawet sylaby, a mimo to nie potrafi od razu czy w ogole zlozyc tego w calosc… Desperacja!

Odpowiedz
Aneta Nott-Bower pisze:
31/05/2013 o 12:09

Ćwiczcie na razie samo składanie i rozkładanie wyrazów z utrudnieniami i bez. Do liter i tekstów radziłabym powrócić za jakiś czas 🙂

Odpowiedz
The European Mama pisze:
31/05/2013 o 12:29

Klara też się bawi językiem- mówi “jawokado” i “niewokado”, albo tworzy słowa, których nie ma, np “bumkla” (wg niej to ciasto, które ma 2 mąki, 3 cukry, 3 jajka i proszek do pieczenia).A ostatnio napisała swoje imię na kolorowych klockach, trzymając si e zasady, że jednej literze przypisany jest jeden kolor. Ale była zabawa 🙂 Dzięki za rady porady, poćwiczymy. My mamy podęcznik Falskiego i z niego uczymy się czytania. A jako że Klara nieco niewyraźnie mówi, wydaje mi się, że nauka literek pomaga jej w wymowie- już mamy poprawę!

Odpowiedz
Aneta Nott-Bower pisze:
31/05/2013 o 17:27

Bardzo się cieszę, że Klara mówi coraz lepiej. Pamiętam, jak bardzo się martwiłaś. U nas zawsze ćwiczenia związane z czytaniem i pisaniem idą w parze z logopedycznymi. Jest to naturalne, gdyż koncentrujemy się wtedy na języku.

A u Klary widzę ogromną kreatywność!

Odpowiedz
Dorota Wernik pisze:
03/06/2013 o 02:51

Nie wiem czy w swoich badaniach i pracy natknęłaś się na amerykańską metodę nauki czytania zwaną Phono-Graphix. Ona również opiera się na syntezie i analizie poszczególnych głosek. Oto link do krótkiego filmiku jak pracuje się z dziećmi tą metodą – http://youtu.be/S__0eb4O2MA
Phono-Graphix został jednak opracowany głównie z myślą o dzieciach (i dorosłych) mających problemy z czytaniem. Dlatego też by stosować tę metodę konieczna jest znajomość liter (umiejętność pisania nie jest konieczna). Ja z powodzeniem stosowałam Phono-Graphix u dzieci 2.5-3 letnich, jak i u starszych mających problemy z czytaniem.
Dzieci uwielbiały wszelkie zabawy związane z manipulowaniem literkami, pokazywaniem głosek, wycieraniem poszczególnych literek z tablicy itp.

Pozdrawiam,
Dorota (Certified Phono-Graphix therapist, jak to mam zapisane w papierach 🙂 )

Odpowiedz
Aneta Nott-Bower pisze:
03/06/2013 o 10:14

Dziękuję Ci za ten link, Doroto. Nie znałam do tej pory tej metody, ale z ciekawością doczytam. Metoda, którą ja stosuję jest adresowana do wszystkich dzieci i może zapobiegać powstawaniu trudności w czytaniu i pisaniu. Dodatkowo z powodzeniem stosuje się ją u dzieci niepełnosprawnych. Różne metody edukacyjne z całego świata przenikają się, w brytyjskich szkołach obowiązuje metoda Phonics, która przypomina mi Phono Graphics, a także glottodydaktykę. Dlatego też uważam za korzystne dla dzieci dwujęzycznych, by uczyły się czytać i pisać po polsku za pomocą podobnych strategii, które wykorzystuje się w ich drugim języku.

Odpowiedz
Anna pisze:
02/05/2014 o 13:59

Pani Aneto, z nieba mi Pani spadla! Wlasnie czegos takiego szukalam! Moj Max ma doppiero 8 m-cy, ale wiem ze duzo pracy przede mna a bardzo malo materialow i pomocy do nauki jezyka polskiego dla dzieci dwujezycznych. Bardzo dziekuje za Pani posty i mam nadzieje, ze bedzie ich przybywalo.

Odpowiedz
Aneta Nott-Bower pisze:
03/05/2014 o 16:28

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dwujęzycznym wychowaniu Pani synka!

Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O blogu

Mam nadzieję, że nasze przygody z dwujęzycznością dadzą Ci wsparcie w tej trudnej a zarazem fascynującej podróży. Znajdziesz tu doświadczenia z różnych etapów dwujęzycznego rozwoju naszej rodziny, trudności, jakie napotkaliśmy i w jaki sposób je rozwiązaliśmy. Także sprawdzone pomoce i metody wspomagające rozwój mowy oraz czytania i pisania. Czekam na komentarze i pytania, służę radą i pomocą.

Wsparcie

Jeśli kupisz nam kawę lub dwie, pomożesz nam tworzyć dla Ciebie więcej wartościowych treści.

Ostatnie wpisy

Wakacje to złoty czas dla Twojego języka28/07/2022
Jakie metody nauki czytania i pisania sprawdzają się w dwujęzyczności?27/06/2022
Understatement – Bilingual House Podcast #217/06/2022

Top Posts & Pages

  • Dwujęzyczne książki z językiem polskim
    Dwujęzyczne książki z językiem polskim
  • Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych krok po kroku
    Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych krok po kroku
  • O nas
    O nas
  • Edukacja dzieci dwujęzycznych część czwarta - polskie szkoły internetowe
    Edukacja dzieci dwujęzycznych część czwarta - polskie szkoły internetowe
  • Pomocy!  Moje dziecko nie mówi po polsku!
    Pomocy! Moje dziecko nie mówi po polsku!
  • "Mówię jak native" ćwiczenia wymowy języka angielskiego online
    "Mówię jak native" ćwiczenia wymowy języka angielskiego online
  • Home
    Home
  • Konsultacje
    Konsultacje
  • Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój?
    Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój?
  • Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych
    Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych

Zapisz się na konsultację

Zapoznałem/zapoznałam się z polityką prywatności i wyrażam zgodę na przechowywanie przesłanych przeze mnie informacji w celu umożliwienia odpowiedzi na moje zapytanie.
Zapoznałem/zapoznałam się i zgadzam się z Regulaminem.
Drogą mailową będziesz otrzymywać najnowsze informacje o ofertach i nowych produktach. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Join 161 other subscribers

Kontakt

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
  • YouTube

Warunki

Polityka prywatności i polityka cookies

Regulamin konsultacji i korzystania ze strony

Treści zawarte na stronie są chronione prawami autorskimi. Zabrania się ich kopiowania i udostępniania.

Wsparcie

Jeśli kupisz nam kawę lub dwie, pomożesz nam tworzyć dla Ciebie więcej wartościowych treści.

Uwaga

Strona ma charakter pedagogiczny. Ma na celu usprawnienie działań leżących u podstaw nauki i przyswajania dwóch lub większej liczby języków, co nie może być uznawane za metodę terapii czy diagnostyki. Treść strony ma wyłącznie charakter informacyjny i w związku z tym nie może być uznawana za poradę specjalisty ani za środek zastępujący taką poradę.

Rife Wordpress Theme. Proudly Built By Apollo13
Data Protection Policy and Cookies

Ostatnie wpisy

Wakacje to złoty czas dla Twojego języka28/07/2022
Jakie metody nauki czytania i pisania sprawdzają się w dwujęzyczności?27/06/2022
Understatement – Bilingual House Podcast #217/06/2022

Top Posts & Pages

  • Dwujęzyczne książki z językiem polskim
    Dwujęzyczne książki z językiem polskim
  • Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych krok po kroku
    Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych krok po kroku
  • O nas
    O nas
  • Edukacja dzieci dwujęzycznych część czwarta - polskie szkoły internetowe
    Edukacja dzieci dwujęzycznych część czwarta - polskie szkoły internetowe
  • Pomocy!  Moje dziecko nie mówi po polsku!
    Pomocy! Moje dziecko nie mówi po polsku!
  • "Mówię jak native" ćwiczenia wymowy języka angielskiego online
    "Mówię jak native" ćwiczenia wymowy języka angielskiego online
  • Home
    Home
  • Konsultacje
    Konsultacje
  • Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój?
    Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój?
  • Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych
    Nauka czytania i pisania u dzieci dwujęzycznych
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT