Rozwijanie słownictwa to jeden z najważniejszych aspektów edukacji dzieci dwujęzycznych. W tym wpisie dzielę się z Wami wiedzą naukową z tego tematu oraz przełożeniem jej na praktykę.
Niedawno odbył się jubileusz 10-lecia Zakładu Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie. Uroczystość uświetnili znakomici goście ze świata nauki, że wymienię tylko dwa nazwiska: prof. Miodunka i prof. Niesporek-Szamburska.
Kolejnym autorytetem w zakresie nauczania języka polskiego obecnym na jubileuszu była prof. Anna Seretny, która wygłosiła specjalny wykład o rozwijaniu słownictwa w dwujęzyczności. Esencją tego wystąpienia dzielę się z Wami poniżej i zachęcam do zapoznania się z publikacjami tej wybitnej badaczki bilingwizmu.
Po co koncentrować się na nauce słownictwa?
Jak dobierać słownictwo?
Jak wprowadzać nowe słownictwo?
Jak rozwijanie słownictwa wygląda na moich zajęciach „Aktywnie mówię po polsku”?
Praca nad aktywnym słownikiem dzieci to rdzeń tych zajęć! Robimy to na różne sposoby, ale jednym z moich ulubionych jest wykorzystywanie historyjek obrazkowych. Poniżej przykład materiałów z dzisiejszej lekcji z trójjęzycznym rodzeństwem z Arabii Saudyjskiej.
Zdradzę, że bardzo rzadko uczniowie otrzymują ode mnie słowa na talerzu. Wydobywam je z receptywnego słownika dzieci przez zadania wyboru (np. myje czy brudzi?) lub podpowiedź pierwszej głoski lub sylaby. To znacznie podnosi skuteczność zapamiętywania słownictwa, a także działa motywacyjnie udowadniając dziecku na każdym kroku, że POTRAFI.
Drugim ważnym elementem skutecznego rozwijania słownictwa jest wyjście poza obrazek po naszych zajęciach i powtórzenie słownictwa „w realu” np. podczas własnej kąpieli.
Jakie są Wasze sposoby na poszerzanie słownika dzieci dwujęzycznych? Podzielcie się w komentarzu 👇
Stosowanie historyjek obrazkowych w zabawie i pracy z dzieckiem dwujęzycznym szczegółowo omawiam w webinarach:
- Techniki zabawowe wspomagające dwujęzyczność – jak poprzez zabawę wszechstronnie rozwijać język mniejszościowy dziecka dwujęzycznego?
- Techniki zabawowe wspomagające dwupiśmienność – Jak poprzez zabawę uczyć czytania i pisania w języku mniejszościowym?
Wszystkie webinary, które odbyły się w Akademii Bilingual House Live są dostępne na żądanie pod TYM linkiem.
Można także otrzymać dostęp do całego pakietu webinarów.