Prestiż Polski i języka polskiego. Ten temat na moich warsztatach, webinarach i konsultacjach pojawia się niezwykle regularnie, a w obecnych czasach staje się jeszcze ważniejszy.
Od lat przekonuję, żeby na prestiż Polski i języka polskiego spojrzeć bardziej obiektywnie. Nie może tak być, żeby obcokrajowcy oceniali język polski wyżej niż sami Polacy! Niestety w moim odczuciu nierzadko tak jest. Nie raz podczas konsultacji dla rodzin wielojęzycznych okazywało się, że pochodząca z Polski mama z góry zakładała, że jej obcojęzyczny partner nie doceni wartości jej języka. Kiedy wspólnie poruszyliśmy temat, okazywało się zupełnie inaczej.
Prestiż a faworki
W procesie dowartościowania Polski oraz jej języka i kultury może nam pomóc odnajdywanie pozytywnych sygnałów z zewnątrz. Taki właśnie sygnał znalazłam w najnowszym wydaniu magazynu jednej z największych sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii. Publikacja jest darmowa, więc ma naprawdę szeroki zasięg, a zarazem nie ma charakteru gazetki dyskontowej, o czym świadczy fakt, że w tym magazynie publikuje m.in. znany szef kuchni Jamie Oliver. W Wielkiej Brytanii po nieprzyjaznych wielokulturowości czasach Brexitu jest nadzieja, że powróci klimat akceptacji i zaciekawienia tym, co mają do zaoferowania przybysze z innych krajów.
Jak się mają faworki do prestiżu Polski i języka polskiego? Ano, mają się bardzo! W mojej rodzinie od lat przed Wielkim Postem łączy się jedzenie pączków czy faworków z jedzeniem naleśników. To bogactwo dwukulturowości! Miło jest zobaczyć pierwsze symptomy tego, że podobnie może zacząć się dziać w rodzinach brytyjskich. Podobną drogę musiało przecież przebyć także curry, bez którego Brytyjczycy nie wyobrażają sobie życia.
Zdjęcie pokazuje polskie faworki pod szyldem „Shrove Tuesday” inaczej „Pancake Day”, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiego Tłustego Czwartku, kiedy zwykle się je naleśniki. Jak takie połączenie stało się możliwe? Przez wielokulturowość! Magazyn Tesco przedstawia związane z ostatnimi dniami karnawału tradycje kulinarne z Polski, Danii i Nigerii. Przepis na faworki podaje Damian Wawrzyniak, międzynarodowy konsultant kulinarny. Damian prowadzi w Peterborough znaną restaurację House of Feasts, w której serwuje nowoczesną polską kuchnię. Zdobywa nagrody kulinarne, ale też popularyzuje i podnosi prestiż polskiej kultury. Był szefem kuchni podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, gotował dla brytyjskiej królowej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w promowaniu Polski na świecie. Teraz Damian organizuje pomoc dla Ukrainy. Osobiście wyrusza swoim vanem zapakowanym artykułami sanitarnymi już w najbliższy czwartek. Wesprzyjmy jego szlachetną akcję.
Prestiż języka polskiego w dwujęzycznym wychowaniu
Moje odczucia związane z prestiżem języka polskiego potwierdza nauka. Przed kilku laty prowadziłam badania polonijnych rodzin dwujęzycznych z całego świata, w których weryfikowałam, jak skutecznie przekazują dzieciom język polski. Większość spośród 225 badanych zamieszkałych na wszystkich kontynentach oceniła prestiż języka polskiego w swoim kraju jako niski lub średni i uznała ten fakt jako JEDYNE NEGATYWNE UWARUNKOWANIE dwujęzycznego wychowania. Zapoznajcie się z całym badaniem pod TYM linkiem.
Faktycznie prestiż Polski i języka polskiego jest nadal zbyt niski. To odczucie jest nierzadko zupełnie subiektywnie i bywa odczuwane szczególnie dotkliwie przez Polaków za granicą. Rodzice polonijni, których już od 9 lat wspieram w dwujęzycznym wychowaniu często skarżą się, że brak poczucia wartości języka polskiego utrudnia im dwujęzyczne wychowanie po prostu obniżając motywację. Z zewnątrz i od wewnątrz pojawiają się kłopotliwe pytania: po co uczyć dziecko języka polskiego?
Moja odpowiedź jest krótka: BO TO NASZ JĘZYK.
Prestiżu Polski i języka polskiego szukajmy przede wszystkim w sobie. Absolutnie każdy język i każda kultura to ogromna wartość.
Szerzej o kształtowaniu postawy pozytywnie wartościującej język polski i polską kulturę mówię w webinarze „Wyzwania dwujęzycznego i wielojęzycznego wychowania”, który możecie obejrzeć pod TYM linkiem.
A wracając do faworków, może zaniesiesz lokalnym znajomym lub sąsiadom kilka wypieków z okazji „Pancake Day”? W ten sposób podniesiesz prestiż Polski i języka polskiego także we własnych oczach.
Jakie są Twoje refleksje na temat prestiżu Polski i języka polskiego? Będzie lepiej? Napisz w komentarzu.