Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 2

Przez cały ubiegły rok szkolny miałam okazję prowadzić zajęcia z języka i kultury polskiej w małej, ale niezwykle zróżnicowanej grupce dwujęzycznych dzieci polonijnych. Jak było? A więc przede wszystkim bardzo dużo się nauczyłam i w tym roku szkolnym kontynuujemy zajęcia! Nasza szkoła ma bardzo nieformalną postać i odbywa się w piątki po szkole angielskiej.

Główne cele, jakie sobie stawiamy to:

  • wspólna rozmowa i zabawa po polsku
  • pogłębianie wiedzy o kulturze polskiej
  • rozwijanie słownictwa i struktur gramatycznych w języku polskim
  • poprawa wyrazistości mowy i skuteczności wypowiedzi
  • nauka czytania i pisania po polsku

Moi uczniowie są wszyscy dwujęzyczni, ale reprezentują całkiem odmienny poziom języka polskiego i pochodzą z różnych środowisk. Więcej informacji o moich uczniach oraz o tym, jak się uczymy polskiego TU.

Chciałabym się w cyklu Nasz język – nasze lekcje! z Wami dzielić tym, co już sprawdziło się w mojej niejednorodnej grupce. Będą to zadania gotowe do wydrukowania, które każdy z moich uczniów wykonywał na swoim poziomie, czego przykłady zamieszczę poniżej. Materiały te mają swoje zastosowanie w szkołach polonijnych, klubach polskich oraz w nauczaniu domowym.

Na moich lekcjach w nieformalny sposób uczymy się polskiego, wykorzystując to, że jesteśmy w grupie. Jednym słowem DIALOG to u nas podstawa. Oczywiście, moi uczniowie też rozmawiają z rodzicami po polsku, ale na moich lekcjach mają sposobność:

  • porozmawiać na proponowane przeze mnie tematy (niekoniecznie związane z życiem domowym), przez co rozwijają swoje słownictwo,
  • odbyć te rozmowy z innymi dziećmi, co bez naszych spotkań w niektórych przypadkach nie byłoby możliwe.

W domu uczniowie mają dwa podstawowe obowiązki:

  • przeczytać polską książkę i na początku lekcji wszystkim o niej opowiedzieć (ćwiczenie przemawiania przed grupą i skutecznego przekazywania informacji, udowadnia, że uczeń zrozumiał tekst)
  • uzupełnić pamiętnik wydarzeniami z całego tygodnia pomiędzy naszymi spotkaniami (moja wersja pamiętnika wymaga uzupełnienia raz w tygodniu)

Poza tym nie ma żadnych innych prac domowych 🙂

lekcje polskiego

Dziś zadanie, które wzbudziło na lekcji wiele dyskusji, a także śmiechu. Bardzo dobrze wspominam te zajęcia i tego samego Wam życzę.

Do stworzenia tego ćwiczenia zmobilizował mnie artykuł Olgi Mecking, który znajdziecie TU. Olga jest dorosłą już osobą wielojęzyczną, blogerką i matką wielojęzycznych dzieci. Tworzy blog European Mama, na który wszystkich serdecznie zapraszam. Niedawno miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z Olgą podczas wizyty w jej domu w Hadze w Holandii. Powspominajmy wspólnie to arcyciekawe spotkanie:

Zadanie na dziś jest gotowe do wydrukowania dla wszystkich, którzy uczą dzieci angielsko-polskie. Dla pozostałych niech będzie to inspiracja do stworzenia podobnych ćwiczeń porównujących Wasze języki. Zajmiemy się analizą słów, które wyglądają tak samo, a po polsku i po angielsku znaczą coś innego. Dzieci dwujęzyczne od urodzenia porównują swoje języki i tego typu zadanie będzie dla nich łatwiejsze niż Wam się wydaje. Warto powstrzymać się od sugerowania dzieciom odpowiedzi. Niech pomyślą same lub naradzą się w grupie. Dzieci mogą pisać lub rysować, tak by skutecznie oddać odmienność słów, które wyglądają tak samo, ale w obu językach wymawiane są inaczej i niosą inne znaczenie. Daje nam to też okazję do przypomnienia sobie, które litery brzmią inaczej w zależności od tego, w którym języku czytamy, np. W.

Poniżej wykonanie tego samego zadania na różnych poziomach.

sz191 sz190 sz189

Taką lekcję polskiego możemy przeprowadzić w szkole polonijnej, a także w domu, bez względu na wiek uczniów oraz poziom kompetencji w języku polskim. Materiał możecie bezpłatnie pobrać klikając w link poniżej. Oby służył Wam tak samo dobrze, jak nam :-)

Część druga zabawy w tym poście.

Podobny wygląd różne znaczenie 2a

Dobrej zabawy przy porównywaniu Waszych języków!

Nasz język nasze lekcje „podobny wygląd różne znaczenie”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarze “Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 2”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.