Moi drodzy, tym razem trochę inny post. Przedstawiam bardzo szlachetną inicjatywę. Kiedy dowiedziałam się o tej kampanii, po prostu musiałam się nią z Wami podzielić.
Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego inaczej zwany Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego. Ustanowiony przez UNESCO w 1999, aby upamiętnić wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zaniknęło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego (cytuję za Wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_J%C4%99zyka_Ojczystego).
Elementem obchodów tego święta jest kampania społeczna “Język Ojczysty – dodaj do ulubionych” organizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego.
“Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. To między innymi za sprawą wspólnego języka ludzie, którzy żyją w różnych częściach świata, należą do różnych środowisk czy pokoleń – czują, że należą do jednej wspólnoty. Język, choć wewnętrznie bardzo zróżnicowany, gromadzi wspólne doświadczenia i systemy wartości Polaków – jest symbolicznym przewodnikiem po polskiej kulturze. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat – wpływa na nasz sposób postrzegania rzeczywistości, porządkuje ją, nazywa i ocenia jej elementy. Jest częścią każdego z nas – mówimy nim niemal od urodzenia, w nim myślimy, śnimy, kłócimy się i wyrażamy miłość.” – czytamy na stronie http://jezykojczysty.pl
Kampania “Język Ojczysty – dodaj do ulubionych” została objęta patronatem Prezydenta RP i ma przypominać o roli języka polskiego w naszym życiu.
Przy okazji tego święta gościłam w Polskim Radiu Londyn 🙂 Audycja dotyczyła oczywiście walorów dwujęzyczności oraz praktycznych sposobów jej wspierania w rodzinie polonijnej. Posłuchajcie nagrania programu lub przeczytajcie trasnkrypt 🙂
A jaką rolę język polski spełnia w Waszym życiu? Co myślicie o tym, jak ten język się ostatnio zmienia? Czy mieszkając poza granicami Polski, łatwiej jest zauważyć zmiany w języku ojczystym? Czy rażą Was angielskie wyrazy wtrącane przez żyjących w Polsce czy za granicą Polaków do polskich wypowiedzi? Czy dziecko dwujęzyczne ma dwa języki ojczyste? Ciekawa jestem Waszych opinii.
Już kilkanaście lat mieszkam poza Polską. Zauważam, że wraz z upływem lat coraz bardziej doceniam moją mowę ojczystą. Codzienne wysiłki wkładane w przekazywanie języka polskiego kolejnym pokoleniom zarówno w moim życiu rodzinnym jak i zawodowym tylko pogłębiają mój szacunek dla polszczyzny, tego jak precyzyjnie pozwala wyrazić myśli i odczucia oraz JAK BRZMI!
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w rozwijaniu języka polskiego u dziecka, zapisz się na konsultację online 🙂