Jakie metody nauki czytania i pisania sprawdzają się w dwujęzyczności?
Rodzice oraz nauczyciele polonijni często pytają o metody nauki czytania i pisania podczas warsztatów. Podczas ubiegłych 20 lat badań i pracy z dwujęzycznością także często zastanawiam się nad odpowiedzią na to pytanie. Ostatnio szczególnie często miałam okazję zweryfikować kilka metod i podejść do dwupiśmienności w praktyce. Wnioskami dzielę się z Wami w tym wpisie.
W mijającym roku szkolnym zarówno w mojej dwujęzycznej rodzinie jak i w pracy naprawdę wiele uwagi poświęciłam dwupiśmienności.
- Przygotowałam moją 17-letnią córkę do egzaminu GCSE z języka polskiego. Natalia właśnie dziś zdawała ostatnią i najtrudniejszą jego część – egzamin z pisania. Nie wątpię, że wyniki tego egzaminu przysporzą jej dumy i motywacji do nauki do matury z polskiego.
- Stworzyłam kurs „Piszę i czytam po polsku” przeznaczony dla dzieci dwujęzycznych i wielojęzycznych na każdym poziomie kompetencji w języku polskim, który okazał się bardzo owocny. Uczniowie, z którymi pracowałam w tym roku szkolnym, stworzyli własne, całkiem pokaźnych rozmiarów książki! Już teraz przyjmuję zapisy na terminy zajęć w nowym roku szkolnym (od poniedziałku do soboty). Jeśli masz pytania dotyczące tych konsultacji, zapraszam do kontaktu drogą mailową.
Mojej pracy przyświeca dewiza, że nauka czytania i pisania nie są celem samym w sobie!
Dwujęzyczność a dwupiśmienność
Pomiędzy mówieniem a czytaniem i pisaniem w danym języku istnieje ścisły związek. Umiejętności posługiwania się językiem w mowie i w piśmie wzajemnie się wspomagają, czyli, im lepiej dziecko mówi, tym lepiej czyta i pisze, a pisanie i czytanie w tym języku wtórnie wzbogaca język mówiony.
W pracy z moimi dziećmi oraz z uczniami wykorzystuję zabawę dźwiękami, literami i tekstami także w celu podniesienia ich ogólnej sprawności językowej, np. utrwalenia nowych konstrukcji gramatycznych, wzbogacenia słownictwa czy doskonalenia wymowy.
Nauka czytania i pisania w sposób naturalny koncentruje naszą uwagę na języku i go rozwija. Wieloletnia praktyka pracy z dziećmi dwujęzycznymi pomogła mi wypracować własne metody uwzględniające specyfikę tego zjawiska, jak PRACA Z ALFABETEM ZINTEGROWANYM i METODA ODKRYWCY. Obie metody dokładnie przedstawiam w Akademii Bilingual House Live.
Nauka czytania i pisania w domu?
Jak najbardziej! Moje dzieci nauczyły się czytania i pisania po polsku poprzez zabawę ze mną w domu.
- Jeśli Ty też chcesz samodzielnie prowadzić naukę, zajrzyj do innych wpisów na blogu Bilingual House, gdzie zamieściłam tony informacji, przykładów i filmów. W tym miejscu udokumentowałam drogę do dwupiśmienności mojego syna.
- Możesz też skorzystać z moich webinarów poświęconych dwupiśmienności oraz technik pracy z dzieckiem dwujęzycznym.
Skuteczne metody nauki czytania i pisania w dwujęzyczności
- są oparte na zabawie
- nie obciążają dziecka zbędną pracą
- pozwalają dzieciom poczuć sens i radość pisania
- uczą dzieci dostrzegania w czytaniu sposobu na rozrywkę i zdobywanie wiedzy
- szanują lub podążają za językiem większościowym, a nie próbują z nim konkurować
- nie podają rozwiązań na talerzu, tylko pomagają dzieciom odkryć je samodzielnie
- dają uczniowi możliwość dokonywania wyborów w procesie nauki i kierowania się swoją intuicją
Jakie są Twoje doświadczenia? Które metody nauki czytania i pisania sprawdzają się u Ciebie? Daj znać w komentarzu.
Jeśli znasz kogoś, komu te treści mogłyby pomóc, przekaż je dalej.