Warsztaty „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Warrington na północy Anglii zorganizowała tamtejsza Polska Szkoła Polonia. Szkolenie trwało 5 godzin z przerwą na obiad, który serwowała na lokalna polska restauracja. Cudownie złożyło się, ze warsztaty przypadły na 8 marca, czyli Dzień Kobiet, jako, że uczestniczkami były same panie- matki i nauczycielki dzieci dwujęzycznych.
Podczas spotkania poruszyłam najważniejsze kwestie dotyczące dwujęzycznego wychowania i edukacji ze szczególnym naciskiem na kwestie praktyczne. Poniżej zamieszczam odpowiedź na pytanie, które podczas warsztatów „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Warrington wzbudziło najwięcej emocji.
Jak w życiu codziennym wspierać dzieci dwujęzyczne?
(więcej informacji na temat każdego punktu po kliknięciu w link)
- widzieć dwujęzyczność jako coś pozytywnego, dar na całe życie, którego osiągnięcie będzie wymagało od nas wysiłku.
- mówić do dziecka w języku ojczystym, by najskuteczniej nawiązać z nim więź emocjonalną oraz przekazać mu najlepsze wzorce
- szukać kontaktu z językiem większości (u nas angielskim) na zewnątrz, od native-speakerów (zajęcia dla maluchów w bibliotekach i szkołach)
- nie wierzyć mitom dotyczącym dwujęzyczności tylko samemu dokształcać się, aby wiedzieć, jak zapewnić dziecku najlepsze możliwości rozwoju w dwóch językach
- monitorować dominację językową, czyli sprawdzać, w którym języku dziecko aktualnie czuje się lepiej i który zna lepiej i koncentrować nasze wysiłki na tym słabszym (najczęściej słabszy jest język mniejszościowy, czyli w naszym przypadku polski)
- dostarczać dziecku stymulacji językowej o najwyższej jakości: dużo rozmawiać, czytać wartościowe książki i czasopisma, grac w gry planszowe, bawić się w zabawy wyobrażeniowe
- ograniczyć dostęp do telewizji, komputera i innych ekranów (u dzieci starszych w ograniczonej dawce niech ekrany dostarczają stymulacji w języku słabszym)
- świadomie i konsekwentnie stosować wybrana strategię dwujęzycznego wychowania – chwalić dziecko za choćby najmniejsze sukcesy na drodze ku dwujęzyczności np. „Jak pięknie zbudowałeś to zdanie!”
- nie koncentrować się na błędach językowych (poprawiać je za pomocą parafrazy)
Dziękuję serdecznie organizatorom za zaproszenie oraz ciepłe przyjęcie. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w szkoleniu.
Zachęcam inne szkoły i organizacje polonijne do współpracy.
Dwujęzyczność! Oferta szkoleniowa
- Warsztaty dla rodziców dzieci dwujęzycznych
- Warsztaty dla nauczycieli dzieci dwujęzycznych
- Warsztaty dla młodzieży dwujęzycznej
Dwujęzyczność! Inne możliwości współpracy
- zamieszczanie reklam
- pisanie artykułów sponsorowanych
- pisanie recenzji produktów i usług
- opracowywanie projektów edukacyjnych
Skype live:nott-bower
1 komentarz