Dlaczego metoda OPOL?

Wychowujemy nasze dzieci metodą OPOL, czyli jedna osoba – jeden język: tata zawsze mówi po angielsku, a mama zawsze po polsku. Wybór tej metody narzuciła nam nasza sytuacja życiowa, ponieważ jesteśmy małżeństwem mieszanym. Dla każdego rodzica naturalna jest chęć porozumiewania się z dzieckiem w swoim języku ojczystym i to w ten sposób najłatwiej jest nawiązać więź emocjonalną, która stanowi fundament na całe życie dziecka. Mimo, że dobrze znam angielski, nie wyobrażałabym sobie mówienia do moich dzieci w innym języku niż polski, gdyż to właśnie w nim najłatwiej wyrażam emocje.
Mąż posługuje się biegle językiem niemieckim (studiował i mieszkał w Niemczech) i chciał dzieciom ten również bliski mu język przekazać. Rozważaliśmy więc opcję, w której tata mówi po niemiecku, a mama po polsku, a angielskiego dziecko uczy się poza domem. Nawet zrobiliśmy próbę. Lecz z wyżej wymienionych względów emocjonalnych i praktycznych, zdecydowaliśmy się na tylko dwa języki. Z jednej strony to dobrze, bo podtrzymywanie i rozwijanie dwóch języków to i tak mozolna praca, ale z drugiej strony pozostaje pewien żal z niewykorzystanej szansy na wielojęzyczność. Dodam, że niemiecki byłby dla Talkusi i Pynia językiem dodatkowym i dlatego jego zaniechanie nie miało negatywnego wpływu na ich rozwój ani kontakty z otoczeniem. Natomiast zarzucenie języka jednego z rodziców u dziecka z małżeństwa mieszanego jest w moim doświadczeniu związane z niewyobrażalna stratą dla dla całej rodziny i to nie tylko w aspekcie językowym.
I na koniec anegdota. Jak Talkusia i Pynio byli w wieku niemowlęcym, przeprowadziłam pewien eksperyment. Jak wspominałam, zawsze i wszędzie z mężem konsekwentnie trzymamy się swoich języków, ale tym razem tylko na chwilę ja zaczęłam mówić do dziecka po angielsku, a mąż po polsku. Kto zgadnie jaka była reakcja szkraba? Dodam, że reakcja była taka sama u Talkusi w wieku ok. 8 miesięcy, jak i u Pynia w tym samym wieku, kiedy ponowiłam eksperyment kilka lat później. Czekam na Wasze  komentarze.

Więcej na temat metody OPOL:

Zalety metody OPOL
Więcej o metodzie OPOL
OPOL czy ML@H, oto jest pytanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 komentarzy “Dlaczego metoda OPOL?”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.