Czy dwujęzyczność sie opłaca?
Wartość znajomości drugiego języka szacuje się na 128 000 $ w przeciągu 40 lat.
Kiedy natrafiłam na tę informację w serwisie BBC, po raz pierwszy głębiej zastanowiłam się nad kwestią finansów w dwujęzyczności. W mojej pracy z rodzinami dwujęzycznymi głównie skupiam się na motywacjach związanych z więziami rodzinnymi, tożsamością, rozwojem kulturowym. Przekazując język polski moim dzieciom, ponieważ jest to NASZ język, nie koncentrowałam się na tym, że ten język może im się w przyszłości zwyczajnie opłacić. Sama, ucząc się języków, motywowałam się wyłącznie miłością do nich. Tymczasem pytanie “Czy dwujęzyczność się opłaca?” jest jak najbardziej na miejscu!
Dwujęzyczność w walce o pracę
Oprócz kwestii wynagrodzenia jest jeszcze pytanie o zdobycie wymarzonej pracy. Wydaje się logiczne, że jeśli wybór pracodawcy sprowadza się do kandydatów o równym doświadczeniu i wykształceniu, ale jeden biegle posługuje się więcej niż jednym językiem, najprawdopodobniej to dwujęzyczny kandydat otrzyma to stanowisko. Już nawet na etapie rekrutacji, kiedy przesyłasz swoje CV, bycie dwujęzycznym robi wrażenie. Nie chodzi tu tylko o możliwość wykorzystania dodatkowego języka w pracy, ale o cechy, z jakimi dwujęzyczność może się łączyć: otwartość na inne kultury, elastyczność i skuteczność w komunikacji, wrażliwość na potrzeby rozmówcy.
Wartość dwujęzyczności na rynku pracy
Portal salary.com podaje, że pracodawcy zwykle płacą dwujęzycznym pracownikom 5-20% więcej za godzinę. Daleka jestem od wszelkich generalizacji, ale jedno jest pewne: zwroty finansowe z tytułu znajomości drugiego języka są realne, choć różnią się w zależności od języka i rodzaju wykonywanej pracy.
Dwujęzyczność to inwestycja, która się po prostu zwraca
Zwracam uwagę na to, że osiągnięcie dwujęzyczności nierzadko jest związane ze sporą inwestycją czasu i pieniędzy. Można przypuszczać, że te same nakłady zainwestowane w inną dziedzinę jak np. muzyka, sztuki plastyczne, sport, też w przyszłości przyniosłyby pewne korzyści finansowe.
Podziel się Twoją opinią w komentarzu
👉Czy w Twoim doświadczeniu osoby dwujęzyczne faktycznie mogą zdobyć wymarzoną pracę i zarobić więcej?
👉Czy warto kwestię finansową brać pod uwagę w nauce języków oraz w dwujęzycznym wychowaniu?
Więcej o dwujęzyczności zawsze w Akademii Bilingual House.
UWAGA już wkrótce kolejny webinar. Więcej informacji na TU na stronie Akademii.
Do zobaczenia!