Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Rozmawiaj z dzieckiem! Filmowo o tym, co przeszkadza nam w częstej i głębokiej rozmowie z dzieckiem.

Rozmawiaj z dzieckiem! Filmowo o tym, co przeszkadza nam w częstej i głębokiej rozmowie z dzieckiem.

Akcja „Rozmawiaj z dzieckiem!” trwa dalej. Rozmowa z dzieckiem, odbywająca się w naszym języku, to największy prezent, jaki możemy naszemu dziecku podarować. W trakcie minionych Świąt w naszej dwujęzycznej rodzinie pamiętaliśmy o tym i, korzystając z większej ilości wolnego czasu, ofiarowywaliśmy sobie dużo czasu i uwagi podczas wspólnych zabaw i rozmów.

Teraz również po powrocie do czasem monotonnej codzienności dialog w rodzinie to dla nas priorytet. Dzieci wiedzą, że bez względu na poziom zmęczenia rodziców każdego wieczora mogą liczyć na wspólną lekturę (w naszym przypadku mama czyta po polsku, tata po angielsku, a także dzieci czytają nam w obu językach) oraz zabawę, rozmowę o minionym dniu, inaczej

prawdziwe chwile bliskości.

Ale także w ciągu dnia wykorzystujemy każdą chwilę, by rozmawiać. W rozmowie tak samo ważne jak mówienie jest uważne słuchanie, słuchanie całym sobą. Kiedy jesteśmy zajęci (pracą zawodową, czynnościami domowymi), a nasze dziecko ma nam coś ważnego do powiedzenia, to, albo w miarę możliwości przerywamy to, co robimy, by wysłuchać tego, co dziecko nam chce przekazać, albo mówimy:

Cieszę się, że chcesz mi o tym opowiedzieć, ale teraz jestem zajęta. Powróćmy do tej rozmowy, kiedy skończę. Wtedy będę mogła Ci dać całą moją uwagę.

Taka szczerość jest w naszym doświadczeniu lepsza niż słuchanie jednym uchem i zdawkowe odpowiedzi pod warunkiem, że dotrzymamy słowa i możliwie jak najszybciej damy dziecku szansę na przekazanie nam swojej opowieści. Inaczej poczuje się niesłuchane i nieważne albo po prostu zapomni, co chciało nam powiedzieć.

Jak najwięcej dialogu z żywym człowiekiem to najlepsze warunki do rozwijania mowy u dziecka. Są jednak nawyki, które przeszkadzają nam w częstej i bogatej rozmowie z dzieckiem. O nich, a także o całej akcji „Rozmawiaj z dzieckiem!” opowiadam w filmie.

Miłej rozmowy w Waszym dzieckiem i dołączajcie się do akcji “ROZMAWIAJ z dzieckiem!” poprzez udostępnianie tego posta na Facebooku ze znacznikiem #rozmawiajzdzieckiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *