Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Rozmawiaj z dzieckiem! Ale jak?

Rozmawiaj z dzieckiem! Ale jak?

Dziękuję wszystkim Wam, którzy polubili i udostępnili informacje dotyczące akcji „Rozmawiaj z dzieckiem”. Cieszę się, że doceniacie potrzebę szerzenia tej wiedzy. Poniżej niektóre Wasze komentarze z mediów społecznościowych ze znacznikiem #rozmawiajzdzieckiem

„Czasem już nie masz siły, nie masz weny, ale trzeba to w sobie wykrzesać i rozmawiać, rozmawiać… Oczywiście też odpowiadać na milion zadawanych pytań 🙂 Mój syn ma już 9 lat , ale nadal zadaje setki pytań. Nie zbywamy ich tylko odpowiadamy bardzo dokładnie, przekazując wszystko na dany temat co się tylko da 🙂 Po kilku latach efekt jest bardzo widoczny.”

„Takie proste, a takie piękne.”

„Nie ma na co czekać… trzeba rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać…”

„Zgadzam się całkowicie.”

30 MILIONÓW SŁÓW

Przypominam, że to, czy dziecko robi postępy w szkole uwarunkowane jest tym, co się działo w jego życiu przed pójściem do szkoły. Różnica między dzieckiem odnoszącym sukcesy w szkole a dzieckiem przeżywającym w szkole trudności to 30 milionów słów odebranych od rodziców przed czwartym rokiem życia. Od rodziców, innych ważnych osób w życiu dziecka, podkreślam: OSÓB, żywych ludzi. Słów usłyszanych przez dziecko z radia, telewizji i innych urządzeń elektronicznych nie zliczano w badaniu Hart i Risley, ponieważ nie wpływają one znacząco na rozwój mowy dziecka. Więcej o tym badaniu TU.

rozmawiaj z dzieckiem1

Pierwszy okres życia dziecka, zwany prewerbalnym, kiedy dziecko nie potrafi jeszcze komunikować się słowami, to czas dla zbyt wielu dzieci stracony. ROZMOWA z niemówiącym jeszcze niemowlęciem jest możliwa i powinna się odbywać przy okazji zwykłych, codziennych czynności. Rodzic mówi do dziecka w sposób radosny, ale spokojny, patrzy na niego, a dziecko odpowiada na tym etapie spojrzeniem, gestem, ruchami całego ciała, gaworzeniem. I to jest właśnie najlepszy sposób wychowania językowego. Sposób najprostszy, a jednak wcale nie tak powszechny. Rodzicom zgłaszającym się do mnie na konsultacje logopedyczne na samym wstępie zalecam “ROZMAWIAJ z dzieckiem.” I często słyszę odpowiedź “Ale jak?” Rozumiem te obawy, bo wiem, że rozmowa z prewerbalnym dzieckiem nie każdemu rodzicowi przychodzi naturalnie. Tu z pomocą przyjdzie Wam poniższa grafika. To jeden z najpopularniejszych slajdów podczas warsztatów „Dwujęzyczność łączy i daje moc, które kieruję do rodziców i nauczycieli dzieci dwujęzycznych.

rozmawiaj z dzieckiem

Spełnienie zalecenia „ROZMAWIAJ z dzieckiem” jest jeszcze trudniejsze, gdy rodzic chce rozmawiać z dzieckiem w języku odmiennym od języka społeczności, jak u nas język polski. Dopóki dziecko nie zacznie odpowiadać nam słowami naszego języka, wielu rodziców czuje się w takiej sytuacji niezręcznie, szczególnie, gdy chcą rozmowę odbywać w miejscu publicznym, np. w sklepie, czy w parku. Wiem, bo sama to przeszłam! Przypominajmy sobie wtedy, że rozmowa z dzieckiem, odbywająca się w naszym języku, to największy prezent, jaki możemy naszemu dziecku podarować. To pomaga przezwyciężyć uczucie zakłopotania czy zawstydzenia, zapewniam!

Są jeszcze nawyki, które przeszkadzają nam w częstej i bogatej rozmowie z dzieckiem. O nich, a także o całej akcji opowiem w filmie, który już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *