Relacja z warsztatów dla rodziców dzieci dwujęzycznych w Rzymie

Dziękuję serdecznie Szkolnemu Punktowi Konsultacyjnemu w Rzymie za zaproszenie mnie do poprowadzenia warsztatów dla rodziców w Polskiej Szkole w Rzymie zatytułowanych DWUJĘZYCZNOŚĆ ŁĄCZY I DAJE MOC! Jak wychowywać dzieci dwujęzyczne?

Wszystkim rodzicom dziękuję za tak liczne przybycie 🙂

Danuta Stryjak

Pani Danuta Stryjak – Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie – wraz z Radą Rodziców zorganizowała nasze spotkania.

Rodzice dzieci dwujęzycznych zamieszkujących we Włoszech są w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż nie otrzymują wsparcia ze strony władz lokalnych ani ze strony włoskich specjalistów. Mało tego, włoscy nauczyciele i logopedzi wręcz zalecają im porzucenie języka polskiego i używania w domu wyłącznie języka włoskiego. Tym bardziej doceniam wysiłek polskich matek i ojców, którzy mają odwagę pójść za głosem serca i mówić do dzieci po polsku, wysyłać je do polskiej szkoły oraz podtrzymywać polskie tradycje. Mam nadzieję, że po naszych warsztatach Wasza determinacja jeszcze bardziej wzrosła! Wychowanie dwujęzyczne to niezwykle wymagający i często frustrujący proces, ale poza dwujęzycznością nienatywną, jest on w rodzinie czymś zupełnie naturalnym i nie ma potrzeby, aby go demonizować. W większości przypadków wystarczy mówić do dziecka w swoim języku i zapewniać mu kontakt z drugim językiem, aby osiągnąć u niego dwujęzyczność. Bardzo podoba mi się niezwykle naturalne podejście Doroty z bloga Our Babel School, która z ogromnym sukcesem wielojęzycznie wychowuje i sama uczy swoje dzieci. Polecam, tym bardziej, że u dorastających już dzieci Doroty naprawdę widać wszystkie intelektualne korzyści płynące z dwujęzyczności 🙂 Jej córka założyła facebookową grupę dla dwujęzycznych nastolatków pod nazwą My Wielojęzyczni. Po poważnej dyskusji o niesprzyjających dwujęzyczności warunkach panujących we Włoszech na twarzach wszystkich rodziców uśmiech wywołał ten film, w którym profesor Miodek, bardzo uroczo a zarazem niezwykle dobitnie przekonuje do podtrzymywania języka polskiego. Bardzo ważnym punktem spotkania z rodzicami była rozmowa na temat roli prestiżu Polski i języka polskiego dla podtrzymania dwujęzyczności szczególnie u dzieci starszych. Ważne byśmy sami uwierzyli w to, jak bardzo Polska się ostatnio zmieniła i jak pozytywnie widzą ją obcokrajowcy. Obejrzyjmy z dziećmi ten film, a przekonamy się, jak bardzo atrakcyjnym miejscem jest Polska i jak bardzo szanowani na świecie są Polacy. Podczas rzymskich warsztatów zaprezentowałam również wypowiedzi doświadczonych rodziców dzieci dwujęzycznych z Ameryki na temat źródeł ich motywacji oraz sposobach na dwujęzyczność w życiu codziennym.

Polecam wszystkim polskim rodzicom we Włoszech pokrzepiające blogi polskich mam żyjących we Włoszech Makowe pole oraz Brulion Bebe. Trzymajcie się razem! Rodzice podczas spotkania prosili mnie o materiały, które mogliby wykorzystać do przekonania włoskiego partnera do dwujęzyczności i zachęcić całą włoską rodzinę do wspierania języka polskiego. Zajrzyjcie tu, prawdziwa kopalnia aktualnej wiedzy o dwujęzyczności m.in. w języku włoskim. Powodzenia 🙂 Może skontaktujecie się z autorką tej strony z prośbą o wskazówki, jak wspierać dwujęzyczność na gruncie włoskim? Wiem, jak ciężko jest dwujęzycznie wychowywać dzieci we Włoszech, ale gorąco zachęcam Was, nie wierzcie mitom o szkodliwości dwujęzyczności tylko śmiało przekazujcie Waszym dzieciom język i kulturę ich przodków. NAPRAWDĘ WARTO!

broszura rodzice nowa

 

Zapraszam do współpracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 komentarzy “Relacja z warsztatów dla rodziców dzieci dwujęzycznych w Rzymie”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.