Relacja z warsztatów dla nauczycieli w Rzymie DWUJĘZYCZNOŚĆ ŁĄCZY I DAJE MOC!

Dziękuję serdecznie Szkolnemu Punktowi Konsultacyjnemu w Rzymie za zaproszenie mnie do poprowadzenia warsztatów dla nauczycieli w Polskiej Szkole w Rzymie zatytułowanych DWUJĘZYCZNOŚĆ ŁĄCZY I DAJE MOC! Jak edukować dzieci dwujęzyczne?

Spotkałam się tam z bardzo ciepłym przyjęciem i podczas całego spotkania czułam wielkie zapotrzebowanie na aktualną wiedzę z zakresu dwujęzyczności. Wiem, że nauczyciele polonijni chętnie wykorzystują tę wiedzę wspierając rodziców w dwujęzycznym wychowaniu oraz motywując uczniów do systematycznej i wytrwałej pracy nad językiem polskim.

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

 • dwujęzyczność kiedyś i dzisiaj;
 • wpływ dwujęzyczności na rozwój dziecka;
 • jak wychowywać dzieci dwujęzyczne i jak wspomagać ich dwujęzyczny rozwój;
 • co to jest dominacja językowa;
 • rozwój mowy osób dwujęzycznych i czynniki na niego wpływające;
 • praktyczne sposoby na dwujęzyczne życie w rodzinie;
 • edukacja dwujęzyczna;
 • dlaczego umiejętność czytania i pisania po polsku jest tak ważna dla dzieci polskich wychowywanych za granicą;
 • specyfika nauczania młodszych i starszych dzieci dwujęzycznych oraz dzieci dwujęzycznych z rożnymi dysfunkcjami;
 • praktyczne sposoby na skuteczną edukację dzieci dwujęzycznych.

Na koniec wszyscy uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań 🙂 Każdy otrzymał również zaświadczenie ukończenia kursu oraz broszurę z najważniejszymi informacjami do zapamiętania i wykorzystania w codziennej pracy w polskiej szkole.

broszura nauczyciele nowa

Poniżej zamieszczam niektóre filmy, które stanowiły ważny element mojej prezentacji dla nauczycieli. Zachęcam do wykorzystywania ich na lekcjach 🙂

W tym filmie dzieci w większości urodzone w Ameryce wypowiadają się na temat powodów, dla których uczą się języka polskiego. Podczas wszystkich moich spotkań z nauczycielami polonijnymi zawsze zachęcam ich, by zapytali uczniów, dlaczego uczą się języka polskiego i dlaczego chodzą do polskiej szkoły. A odpowiedź: „Bo mama mi każe” jest również dla nas cenna, gdyż informuje nas o potrzebach tego ucznia!

Udział w polonijnych konkursach bardzo pozytywnie działa na motywację uczniów. Na uwagę zasługują tu również wypowiedzi dzieci, którym kreatywne pisanie po polsku i wyrażanie w tym języku siebie sprawia trudność. Jeżeli nasze dzieci znajdują się w podobnej sytuacji, to po projekcji tego filmu poczują się o wiele raźniej oraz poczują więź z polskimi dziećmi dwujęzycznymi z innych krajów.

Bardzo profesjonalnie przygotowany film o korzyściach płynących z dwujęzyczności i dwukulturowości oraz o zaletach uczęszczania do polskiej szkoły. „Lepiej znać swoje korzenie niż ich przez całe życie szukać”

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach 🙂

Zapraszam do współpracy.

4 myśli na temat “Relacja z warsztatów dla nauczycieli w Rzymie DWUJĘZYCZNOŚĆ ŁĄCZY I DAJE MOC!

 1. Witam serdecznie,
  Pisze z zapytaniem, czy jest mozliwosc zorganizowania przez Państwa warsztatów dla rodziców naszej szkoły w Leyton w Londynie.Jaki jest koszt takiego przedsiewziecia?

  Z powazaniem

  Grazyna Szczepaniak

 2. Mam nadzieję,że odbędą się wkrótce i tym razem nie zabraknie mnie oraz moich coraz wiekszych doświadczen w tym kierunku :)Doskonała robota Anetko!:)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.