Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nowe sposoby na atrakcyjne czytanie i pisanie po polsku – Storybird

Nowe sposoby na atrakcyjne czytanie i pisanie po polsku – Storybird

Niektórzy pytają, gdzie logopeda a gdzie czytanie i pisanie po polsku? Już wyjaśniam. Czytanie i pisanie w języku polskim, czy innym języku mniejszościowym jest megaważne. Oprócz innych wartości, czytanie i pisanie w języku, który nie jest językiem naszego otoczenia, znacznie zwiększa szanse dziecka na podtrzymanie umiejętności posługiwania się tym językiem w formie mówionej. W niektórych przypadkach, poprzez czytanie dziecko usprawnia swoją mowę lub wręcz uczy się mówić od zera. Dzięki temu, że dziecko dwujęzyczne skutecznie i z przyjemnością czyta i pisze w obu językach, nieustannie rozwija swoje oba języki, doskonaląc swoją dwujęzyczność. A swoją drogą wiemy, że im bardziej zbliżona do ideału dwujęzyczność, tym większe szanse na uzyskanie korzyści intelektualnych.

Pisałam już, jak ważna jest dla mnie minimalizacja wysiłku i nacisk na skuteczność w nauce czytania i pisania w języku mniejszościowym. Oprócz bycia logopedą, jestem również matką i nauczycielem dzieci dwujęzycznych. Zanim Talkusia i Pynio rozpoczęli naukę w polskiej szkole już umieli czytać i pisać w obu językach. Umiejętności te zdobyli w domu, podczas różnych ćwiczeń i zabaw językowych. Nauka czytania i pisania przychodziła całkowicie naturalnie mojej córce, natomiast u syna napotkałam tu już o wiele więcej wyzwań. Każde dziecko jest inne i wymaga innego podejścia 🙂 Talkusia w początkowych etapach nauki bazowała głównie na Elementarzu, a dla Pynia przygotowywałam własne materiały. Dzięki tym technikom obydwoje czytają bardzo dobrze, jak na swój wiek (9 i 6 lat), ale ostatnio było nam trochę z polskim pod górę. W takiej sytuacji zatrzymuję się i wracam do moich dwóch świętych zasad: minimalizacja wysiłku i skuteczność. Aby dziecko chciało czytać i pisać w swoim słabszym języku, musi subiektywnie odczuwać, że nie wkłada w tę pracę zbyt dużego wysiłku, co osiągamy przez podążanie za metodami stosowanymi w regularnej szkole oraz przez maksymalne uatrakcyjnienie zadania. Skuteczność w pisaniu i czytaniu uzyskujemy z kolei przez wykorzystanie zainteresowań dziecka – będzie chciało dowiedzieć się, o czym czyta lub czytelnie wyrazić swoje myśli na piśmie. I tu jak z nieba spadła mi strona Storybird. Po zalogowaniu tworzy się tam własne książki, korzystając z niezwykle bogatej i inspirującej bazy ilustracji. Książki w języku innym niż angielski nie mogą być publikowane, ale można czytać je prywatnie. Za chwilę kilka próbek z naszej już masowej produkcji książek na Storybird.

Tę książkę stworzyłam na biegu jako test książki do czytania dla Pynia. Jako, że już czytał kilka e-booków, wcale nie zdziwił się, że czytamy z ekranu, ale w momencie, gdy zorientował się, że jest to książka napisana specjalnie dla niego, po prostu nie mógł się od niej oderwać 🙂

I wiecie, co? Pynio od razu usiadł i napisał prostą, ale swoją książkę. Sam, bez nakazów!

Super Daniel Cover

Super Daniel 1

Super Daniel 2

Super Daniel 4

Na to weszła Talkusia i całkowicie przejęła Storybird dla siebie. Przez to, że jest bardzo uzdolniona plastycznie, kolekcje ilustracji inspirują ją do tworzenia bardzo ciekawych opowiadań oraz książeczek do czytania dla Pynia. Z niektórych prac Talkusi uderzyło mnie, jak bogate jest jej słownictwo i wyobraźnia. Widać, jak wiele czyta po polsku (zobaczcie Talkusiową rekomendację książki dla młodzieży oraz jej dzienniczek lektur), tylko dlaczego do tej pory nie chciała pisać? Teraz z entuzjazmem nadrabia zaległości 🙂 A cóż, że nie na papierze?

Samodzielnie wykonane książeczki można wysyłać przez email. Czy to nie wspaniały pomysł na prezent? Przy okazji w atrakcyjny i pozbawiony nadmiernego wysiłku sposób nadajemy pisaniu cel (stworzenie niepowtarzalnego prezentu dla bliskiej osoby), co naturalnie skupia nas na skuteczności w pisaniu.

Spodziewam się specjalnej książeczki na Dzień Matki. Jak już otrę łzy wzruszenia, to się tu nią oczywiście podzielę 🙂

Jeżeli podoba Wam się twórczość Talkusi, zajrzyjcie koniecznie na Facebooka lub do zakładki dzienniczek lektur Talkusi, gdzie dziś pojawi się bardzo zabawna książka jej autorstwa pod tytułem „Magiczne zwierzaki”.

Na Storybird rodzice mogą pisać książki do ćwiczeń w czytaniu dla swoich dzieci, a dzieci mogą pisać książki-prezenty dla rodziców, dziadków, rodzeństwa, kuzynów i kolegów. Miłego tworzenia!

5 komentarzy

Bardzo fajny pomysł!

Podoba mi się takie kreatywne wykorzystanie nowych technologii. Sama jestem trochę nieufna wobec roli ekranów w wychowaniu i edukacji, ale prawda jest taka, że nie da się ich uniknąć i lepiej je oswoić i sensownie zastosować. Super! Gratuluję twórczości 🙂

Dorotko,

Podzielam Twoją ostrożność w sprawie ekranów i obowiązuje u nas na nie ścisła reglamentacja 😉 Ale jak już używamy, to sensownie. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *