Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 6: tradycje karnawałowe

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 6: tradycje karnawałowe

lekcje polskiego

Mamy ostatni tydzień karnawału i wiele szkół organizuje zabawy i bale dla dzieci. Warto przed rozpoczęciem zabawy przeprowadzić z dziećmi lekcję polskiego, na której skoncentrujemy się na tradycjach związanych z ostatkami. Proponuję to zrobić w oparciu o materiał ze strony www.bibliotekawszkole.pl. Zawartość strony można wyświetlić dzieciom na tablicy multimedialnej i wspólnie omówić albo wydrukować plik Worda, który możecie pobrać na dole strony. Strona podaje ciekawe informacje dotyczące tradycji ostatkowych w różnych rejonach Polski, a także ciekawostki typu, skąd wzięły się pączki (od starożytnych Rzymian) czy do kiedy w Polsce można śpiewać kolędy (do święta Matki Boskiej Gromnicznej). Dla wielu dzieci wychowujących się poza granicami Polski bardzo ciekawe będzie porozmawianie o kuligu albo kolędnikach, ponieważ tego nigdy nie doświadczyły.

dwukulturowość

Dwukulturowość jest praktykowana w wielu polonijnych domach, ale nie zawsze mamy czas czy możliwości, aby się zagłębić w znaczenie i historię praktykowanych przez nas tradycji. Po naszej lekcji dzieci będą wiedziały, dlaczego w Tłusty Czwartek jemy pączki i co się wedle zwyczaju stanie, kiedy tego nie zrobimy.

karnawał zadania

A zdobyte podczas lekcji wiadomości utrwalimy rozwiązując zadania, które stworzyłam na moje lekcje polskiego. Możecie je, gotowe do wydrukowania, pobrać, klikając w poniższy link.

Karnawał zadania

Warto też lekcję uzupełnić filmami przedstawiającymi kulig, kolędowanie, czy proces produkcji pączków, które ilustrują informacje zawarte w materiale. Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *