Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 5: postanowienia noworoczne

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 5: postanowienia noworoczne

Jak Wasze postanowienia noworoczne? Mam dziś coś dla tych, którzy ich jeszcze nie stworzyli 🙂

Witam wszystkich sympatyków Bilingual House po raz pierwszy w Nowym Roku i życzę Wam dużo silnej woli i samokontroli w kontynuowaniu wysiłku dwujęzycznego wychowania i edukacji. Tym świeżo upieczonym rodzicom, którzy dopiero rozpoczynają proces przekazywania dziecku dwóch lub więcej języków, gratuluję odwagi i obiecuję, że cała włożona przez Was praca zwróci się wielokrotnie! Informacje na temat strategii dwujęzycznego wychowania znajdziecie TU, TU i TU. Jeżeli do tej pory nie mówiliście do dziecka po polsku, styczeń to świetny moment, aby zacząć. Skorzystajcie z przypływu noworocznej motywacji i dajcie dziecku dar na całe życie, czyli dwujęzyczność. Więcej informacji na temat sposobów wprowadzania dwujęzyczności u starszego dziecka znajdziecie w tym poście.

Poniższe „X Przykazań Dwujęzyczności” warto dołączyć do noworocznych postanowień każdego rodzica dziecka dwujęzycznego 🙂

X przykazań dwujęzyczności

Kontynuuję cykl materiałów do wykorzystania na lekcjach polskiego z dziećmi dwujęzycznymi zarówno w domu, jak i w szkole polonijnej.

lekcje polskiego

Na pierwszą lekcję polskiego po Nowym Roku proponuję wspólnie z uczniami utworzyć listę postanowień noworocznych. Na moich zajęciach w zeszłym roku taka lekcja sprawdziła się doskonale, co możecie zobaczyć poniżej:

sz131

sz132

W tym roku stworzyłam dzieciom nowe materiały z dużym udziałem koloru żółtego, który doda nam energii i pozytywnie nastawi do wyzwań, jakie szykuje nam kolejny rok. Na dole strony umieszczam link do pobrania materiału w formacie PDF.

postanowienia noworoczne

Zachęcam do tego, aby nauczyciele uzupełniali swoją listę wraz z dziećmi i żeby wszyscy mieli okazję opowiedzieć o swoich celach na forum klasy. Na moich zajęciach często aranżuję prezentacje indywidualne, aby dzieci trenowały umiejętność przemawiania przed grupą z odpowiednim nastawieniem głosu oraz mową ciała. Przed taką prezentacją każdy przygotowuje się przez chwilę i stara się przemówić w sposób przemyślany, skuteczny, zrozumiały i ambitny, czyli wykorzystując swoją najlepszą polszczyznę.

Po prawej stronie postanowień znajduje się rubryka z kwadracikami, w których dzieci mogą wpisywać ptaszki, w miarę, jak osiągają swoje cele. Warto powrócić do postanowień w połowie roku i sprawdzić, ile z nich udało nam się zrealizować. Dzięki temu wykształtujemy poczucie ciągłości oraz sukcesu.

Zachęcajcie dzieci, aby do swoich postanowień włączyły również cele związane z rozwijaniem języka polskiego, np. nauczę się nazw miesięcy, przeczytam daną książkę, napiszę list do babci w Polsce, poprawię swoją wymowę. Wtedy będziecie mogli poprzez odpowiednie planowanie zajęć z języka polskiego pomagać dzieciom w realizacji tych celów. Już na tej samej lub kolejnej lekcji możecie przećwiczyć ciągi typu: dni tygodnia, miesiące i pory roku oraz umiejętność czytania dat i godzin po polsku.

Możecie skorzystać z moich materiałów klikając w poniższy link:

postanowienia noworoczne

Miłej zabawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *