Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 3

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 3

Dzieci dwujęzyczne uczęszczające na moje zajęcia języka polskiego przede wszystkim pracują nad uzyskaniem lub udoskonaleniem skuteczności komunikacji językowej w mowie i piśmie. Zatem naszym podstawowym celem jest wypracowanie umiejętności swobodnego i skutecznego przekazywania myśli i emocji po polsku za pomocą mowy głośnej i pisma, a także skuteczne korzystanie z komunikatów innych użytkowników języka polskiego, czyli dogłębne rozumienie wypowiedzi z uwzględnieniem kontekstu kulturowego.

Przed każdą lekcją przypominam sobie, że uczniów dwujęzycznych nie należy przyrównywać do uczniów jednojęzycznych ani uczyć ich tymi samymi metodami.

Skuteczna komunikacja w języku polskim u dziecka dwujęzycznego przejawia się między innymi przez:

 1. umiejętność samodzielnego rozumienia wypowiedzi ustnych i pisemnych włącznie z „czytaniem pomiędzy wierszami”, wyrażeniami idiomatycznymi, przysłowiami oraz rozróżnianiem podobnych brzmieniowo wyrażeń (np. Kasia – kasza);
 2. umiejętność precyzyjnego i czytelnego wyrażenia swoich myśli i nazwania swoich emocji w mowie i w piśmie.

Zatem liczą się dla nas szczególnie:

 • bogactwo słownika,
 • wrażliwość słuchowa,
 • wyrazistość mowy,
 • czytelność pisma,
 • czytanie ze zrozumieniem,
 • celowość korzystania z języka polskiego,
 • radość z bycia osobą dwujęzyczną.

Nie przywiązujemy za to wagi do polskiej kaligrafii oraz innych aspektów nauczania języka polskiego charakterystycznych dla edukacji dzieci jednojęzycznych. Więcej na ten temat znajdziecie TU.

Język polski ma nam służyć do spełniania konkretnych zadań, przez co uczeniu się go nadajemy sens.

Aby efekty naszej pracy utrwalić w domu uczniowie mają dwa podstawowe obowiązki:

 • przeczytać polską książkę i na początku lekcji wszystkim o niej opowiedzieć (ćwiczenie przemawiania przed grupą i skutecznego przekazywania informacji; udowadnia, że uczeń zrozumiał tekst)
 • uzupełnić pamiętnik wydarzeniami z całego tygodnia pomiędzy naszymi spotkaniami (moja wersja pamiętnika wymaga uzupełnienia raz w tygodniu)

Poniżej wpis w pamiętniku jednego z moich uczniów, który właśnie rozpoczął szkołę średnią (high school). Gdybyście mogli zobaczyć dumę w oczach Maćka, kiedy opowiadał nam o swojej przygodzie z przygotowywaniem i prowadzeniem lekcji polskiego dla jego brytyjskich kolegów!

IMG_0872

A materiał na dziś koncentruje się na ćwiczeniach rozumienia relacji przestrzennych i wyrażeń przyimkowych w języku polskim. Kiedyś pisałam już o tym TU. Wiele dzieci dwujęzycznych potrzebuje wsparcia w tym zakresie. W pierwszym ćwiczeniu mamy klasyczne dopasowywanie obrazka do podpisów. Zaczynamy od rozumienia tych relacji, czyli pytamy, na którym obrazku kotek jest obok pudełka, itp. Dopiero w dalszej kolejności prosimy dzieci o określenie pozycji kotka, pytając „Gdzie jest kotek?” I nie dziwcie się, kiedy usłyszycie odpowiedź „Tu” ;-). Możemy wtedy udawać, że rozmawiamy przez telefon i musimy podać konkretną pozycję kotka bez używania gestów.

wyrażenia przyimkowe zadania

W kolejnym ćwiczeniu dzieci robią kostkę i rzucają nią. Pozycję, która wypadnie należy odtworzyć na prawdziwych przedmiotach (np. zabawka i pudełko) albo jeszcze lepiej na sobie (wystarczy wielkie pudło tekturowe i dobra zabawa gwarantowana).

Wyrażenia przyimkowe kostka

Warto też modyfikować ćwiczenie i zachęcać dzieci do podobnej zabawy innymi przedmiotami np. pieskiem i miską. Tu przyimki pozostaną te same, ale słowo miska będzie już gramatycznie zachowywało się inaczej, przybierając inne końcówki.

Oba materiały są dostępne do bezpłatnego pobrania i wydrukowania na dole strony. Dobrej zabawy 🙂

LogoColorTextRight

Uwaga komunikat dla szkół polonijnych!

Tworzę w BilingualHouse.com specjalne miejsce, w którym umieścimy linki oraz informacje na temat na temat polonijnych szkół i klubów zabaw z całego świata, które sympatyzują z nami i stosują propagowane przez nas zasady dwujęzycznego wychowania i dwujęzycznej edukacji. Jeżeli chcecie, aby Wasza organizacja znalazła się na stronie BilingualHouse.com i trafiła przez to do wielu rodziców, prześlijcie Wasze logo i link do strony www na adres info@bilingualhouse.com

A teraz zapraszam do korzystania z moich materiałów 🙂

wyrażenia przyimkowe zadania

Wyrażenia przyimkowe kostka

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *