List do Mikołaja

List do Świętego Mikołaja świetnym zadaniem dla dzieci dwujęzycznych

List do Mikołaja to dla każdego dziecka bardzo przyjemne zadanie, a dla każdego rodzica to świetna ściągawka 😉 W przypadku rodzin dwujęzycznych, możemy to zadanie wykorzystać do rozwijania drugiego języka. Przygotowywanie, a następnie pisanie listu do Mikołaja w języku niedominującym, który wymaga naszego szczególnego wsparcia, ma sens, bo Mikołaj zna przecież wszystkie języki! Ta jakże przyjemna zabawa rozwija słownictwo oraz umiejętność pisania w tym języku oraz dostarcza bardzo ekscytującego tematu do rozmów w tym języku.

Językiem, który otaczamy szczególną troską w naszej rodzinie jest język polski i to właśnie w tym języku Talkusia i Pynio napisali listy do Mikołaja. Oto list Talkusi:

List do Mikołaja

List do Mikołaja

Zaraz przedstawię list Pynia, ale przedtem kilka słów komentarza. Uprzedzam, że Pynio ma dopiero pięć lat i na razie pisze fonetycznie, czyli tak, jak się mówi. Nie poprawiam jego błędów, gdyż wiem, że wraz z wiekiem opatrzy się z prawidłową pisownią polskich wyrazów, tak jak to stało się u Talkusi. Jak widać wyżej, jej list jest bardzo poprawny pod względem ortograficznym. Samo CODZIENNE dostarczanie okazji do czytania i pisania po polsku plus tradycyjne ćwiczenia ortograficzne po zautomatyzowaniu czynności pisania w większości przypadków wystarczą do osiągnięcia prawidłowej pisowni. Stosujmy zasadę mało a często, czyli przynajmniej pięć minut dziennie. Tyle wystarczy, by przeczytać krótki tekst czy napisać liścik do mamusi 🙂 Podczas nauki czytania i pisania w dwóch językach jednocześnie naszym priorytetem powinno być uniknięcie pojawienia się zniechęcenia u dziecka, co właśnie może wywołać nasza krytyka czy poprawianie błędów. Oczywiście na poziomie, na którym znajduje się Talkusia żadne błędy nie przejdą, ale też uważam, żeby nie koncentrować się zbytnio na negatywach, tylko cieszyć się, że moje dziecko chętnie mówi, czyta i pisze po polsku.

List do Mikołaja

W tym roku po raz pierwszy w obu listach pojawiły się „pjeniondze”. Nie wiem, co mam o tym myśleć. Chyba dzieci mi rosną? Cieszę się, że u Pynia, bo to, że Talkusia zagorzałą czytelniczką jest wszyscy wiedzą, absolutnie bez mojej inicjatywy pojawiła się książka oraz najbardziej wartościowe na polskim rynku czasopismo dla młodszych dzieci Abecadło (więcej o czasopismach TU). Mam nadzieję, że Mikołaj z Polski czyta ten post 😉

Abecadło

W Abecadle znajduje się świetny kącik logopedyczny, z którego często sama korzystam na zajęciach logopedycznych. Ostatnio wielkim przebojem stała się ta piosenka utrwalająca wymowę głosek ciszących.

Utrwalanie głosek ciszących piosenka

Pani Olga Pawlik, która przygotowuje strony logopedyczne w Abecadle ma prawdziwy talent! Które dziecko nie lubi takich słodziutkich i tuciutkich kici? Melodię do piosenki znajdziecie tutaj, wyśmienicie nadaje się dla dzieci dwujęzycznych, także dla tych bez żadnych zaburzeń mowy.

Miłego pisania listów i miłego śpiewania 🙂

3 myśli na temat “List do Świętego Mikołaja świetnym zadaniem dla dzieci dwujęzycznych

  1. Bardzo ciekawe długie listy, Mikołaj będzie miał dużo pracy, a czasu coraz mniej.
    Gratuluję Talkusi i Pyniowi pięknej pisowni!

    1. Dziękuję, Basiu i przekaż Mikołajowi, że Talkusia właśnie wygrała konkurs ortograficzny w polskiej szkole! A nagrodą w konkursie była oczywiście książka 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.