Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 4: list do Mikołaja

Nasz język – nasze lekcje! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych – lekcja nr 4: list do Mikołaja

list do Mikołaja

Piszemy dziś list do Świętego Mikołaja! Lekcje polskiego dla dzieci dwujęzycznych oprócz walorów czysto edukacyjnych powinny się również łączyć z porą roku i wydarzeniami w kalendarzu, co będzie wiązało się z celebrowaniem polskiej kultury. Jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń w całym roku są Święta Bożego Narodzenia. Obchodzi się je w wielu różnych krajach, a przygotowaniem do nich jest Adwent. Zachęcam Was do skorzystania z mojego pomysłu na kalendarz adwentowy kształtujący umiejętności językowe. Taki kalendarz możemy mieć w domu, ale także w klasie w szkole polonijnej, gdyż każda kieszonka, czy okienko pomieszczą także większą liczbę liścików od Świętego Mikołaja z zadaniami/zagadkami/wierszykami/modlitwami/instrukcjami odnalezienia niespodzianki.

lekcje polskiego

Dzień Świętego Mikołaja to święto w polskiej tradycji przypadające szóstego grudnia, warte jest celebrowania także na lekcjach polskiego. W naszym przypadku, ponieważ mieszkamy w Anglii, gdzie Mikołajek się nie obchodzi wcale, daje nam to okazję do podkreślenia i udowodnienia dzieciom, że dzięki dwujęzyczności i dwukulturowości mamy więcej radości niż nasi jednojęzyczni i jednokulturowi rówieśnicy. Jeżeli czytacie ten post w krajach, w których obchodzi się Mikołajki w innym dniu, np. piątego grudnia, to zachęcam Was, aby robić to samo i świętować podwójnie.

Dzieci dwujęzyczne pracują podwójnie, więc zdecydowanie zasługują na podwójne przyjemności.

dwujęzyczność jest darem

Fantastycznym przygotowaniem do Mikołajek jest napisanie listu do Świętego Mikołaja. Zobaczcie, jakie listy tworzyliśmy w zeszłym roku. Wtedy zauważyłam, że niektóre dzieci miały trudności z rozpoczęciem listu na pustej kartce papieru. Stworzyłam zatem atrakcyjny dla oka dziecka format listu z gotowym rozpoczęciem i liniaturą. Kartka ułożona jest poziomo, co w moim doświadczeniu pomaga młodszym dzieciom zmieścić wyrazy w wierszu bez konieczności ich przenoszenia. Proszę dzieci o staranne i czytelne pisanie, aby Mikołaj mógł bez trudności dowiedzieć się, o co go proszą.

list do Mikołaja

Dbam też o to, aby nie była to czysta lista prezentów, niby lista zakupów dla Mikołaja. W kulturze anglosaskiej, pisze się „Christmas list”, czyli listę świąteczną, nie mylić angielskiego słowa list=lista z polskim listem 😉 Na tę ciekawostkę kulturowo-językową też na lekcji zwracam dzieciom uwagę.

Nasze listy do Świętego Mikołaja zawierają również prośby o prezenty niematerialne, jak np. zdrowie dla dziadka, czy bezpieczną podróż na narty.

Wzory listów do Świętego Mikołaja są gotowe do wydrukowania i wykorzystania na lekcjach polskiego w szkole i w domu. Przygotowałam jeden wzór dla dzieci młodszych

list do Mikołaja dzieci młodsze

i jeden dla dzieci starszych,

list do Mikołaja dzieci starsze

gdyż, jak wiemy mają one inne potrzeby. Można je pobrać klikając w linki poniżej.

list do Mikołaja dzieci młodsze

list do Mikołaja dzieci starsze

Miłego pisania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *