Kiedy do logopedy? SYGNAŁY ALARMOWE dla rodziców i nauczycieli

Dzisiejszy post piszę podobnie, jak post z gotowymi do ściągnięcia i wydrukowania broszurami dla rodziców i nauczycieli dotyczącymi dwujęzycznego wychowania i edukacji, na prośbę nauczycieli i rodziców, z którymi mam przyjemność spotykać się przy okazji prowadzonych przeze mnie szkoleń i warsztatów.

Kiedy do logopedy?, to pytanie, które na tych spotkaniach słyszę najczęściej.

Odpowiadam krótko:

Każde dziecko, bez względu na liczbę przyswajanych języków, powinno bezzwłocznie udać się do logopedy na konsultację, jeśli rodzice lub nauczyciele mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju jego komunikacji.

Nie pozwalajmy zatem rodzicom ani nauczycielom dzieci dwujęzycznych zwlekać z pójściem do logopedy, tłumacząc problemy dziecka „trudami” związanymi z poznawaniem dwóch języków.

Rozwój mowy dzieci jednojęzycznych i dwu- lub wielojęzycznych przebiega bardzo podobnie do rozwoju mowy dzieci jednojęzycznych.

rozwój mowy dziecka dwujęzycznegoDrodzy Rodzice i Nauczyciele, jeżeli zaobserwujecie u swoich dzieci lub uczniów którykolwiek z poniższych, łatwych do zauważenia objawów, skierujcie ich do logopedy na konsultację.

Logopeda przeprowadzi wywiad i badanie logopedyczne i w razie potrzeby wyśle na dodatkowe badania (np. badanie słuchu).

kiedy do logopedy1

W wielu przypadkach spotkanie z logopedą kończy się na:

  • zaleceniach profilaktycznych,
  • wskazówkach, jak wspomagać rozwój mowy dziecka,
  • zaproszeniu na badanie kontrolne za jakiś czas.

W innych przypadkach zaś logopeda zdiagnozuje zaburzenie mowy, co umożliwi wczesną interwencję, która zwiększa szanse na sukces terapii. Logopeda wyruszy również na poszukiwanie prawdziwej przyczyny trudności komunikacyjnych dziecka, którą zwykle nie jest dwujęzyczność.

Oczywiście powyższa lista sygnałów alarmowych, które powinny skłonić rodziców i nauczycieli do wybrania się do logopedy, nie jest wyczerpująca. Zależało mi na umieszczeniu objawów łatwych do zauważenia nawet dla osób bez żadnej wiedzy logopedycznej. Zapraszam do uzupełniania listy w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 komentarzy “Kiedy do logopedy? SYGNAŁY ALARMOWE dla rodziców i nauczycieli”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.