Dziecko dwujęzyczne a prestiż Polski i języka polskiego

Dziecko dwujęzyczne wychowujące się poza Polską widzi Polskę inaczej niż dorośli. Jeżeli rodzice prowadzą dwujęzyczne i dwukulturowe wychowanie w atmosferze szacunku i akceptacji dla obu języków i dla obu kultur, dziecko dwujęzyczne nie widzi konieczności wybierania pomiędzy swoimi dwoma światami. Światy te są wtedy w umyśle dziecka harmonijnie połączone i nie konkurują ze sobą.

Budujmy pozytywny obraz Polski i języka polskiego na przekór ich obiektywnie niskiemu prestiżowi (więcej o prestiżu). Dostarczajmy dziecku dwujęzycznemu przyjemnych doświadczeń związanych z Polską i językiem polskim m. in. poprzez wyjazdy do Polski i odwiedzanie tam najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych dla dziecka miejsc. Nawet najprostsze rzeczy, jak wyjście do kina w Polsce budują miłe skojarzenia z językiem polskim, które następnie procentują przez cały rok. Poniżej dowód na to, jak świetnie ta strategia działa. Najzwyklejsze w moim mniemaniu małomiasteczkowe, pokomunistyczne kino w moim rodzinnym Skarżysku wywarło tak ogromne wrażenie na Talkusi, że wizytę w nim opisała jako najlepsze wspomnienie z wakacji na lekcji w szkole brytyjskiej. Nie ukrywam, że serce mi urosło, gdy jej nauczycielka pokazała mi tę pracę podczas niedawnego zebrania 🙂

WP_20141022_004

WP_20141022_002

WP_20141022_001

A oto zdjęcie budynku kina dla porównania 🙂

Post ten dedykuję Talkusi, która niedawno ukończyła 10 lat. Gratuluję Ci wszystkich Twoich sukcesów, córeczko. I tych językowych, i tych muzycznych 🙂 Twój udział w kultowym programie BBC Blue Peter był dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Zagadka dla czytelników: kto rozpoznał melodię śpiewaną przez chór w programie?

2 myśli na temat “Dziecko dwujęzyczne a prestiż Polski i języka polskiego

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.