Dzieci dwujęzyczne rosną II (poholenderskie refleksje)

WP_20141209_005

 

Wystarczyło mi tylko przez tydzień nie widzieć moich dzieci, aby wyjątkowo mocno odczuć, jak szybko dojrzewają i jak bardzo są mądre. Niedawno Talkusia skończyła 10 lat i w tym tygodniu wybiera się na swoje pierwsze sleepover party. Jest coraz bardziej podekscytowana, a ja zastanawiam się, dlaczego nam ten czas tak szybko ucieka? Zapraszam do lektury pierwszej części o dorastaniu dzieci dwujęzycznych TU.

Podczas pobytu w Holandii otrzymaliśmy wiele prezentów, które po powrocie z radością pokazaliśmy lub przekazaliśmy Talkusi i Pyniowi. Największą furorę wywołały czekoladowe literki oraz świąteczny zestaw Playmobil. Talkusia wczoraj w swojej szkole opowiedziała wszystkim o holenderskich tradycjach, gdyż akurat omawiali Święta w różnych miejscach na Ziemi. Jaka szkoda, że nie udało mi się zabrać dzieci ze mną do Holandii, one wraz z wiekiem stają się coraz bardziej spragnione innych kultur! Pisałam już o tym, jak często podróżujemy palcem po mapiesmakujemy potraw z całego świata oraz jak robimy pierwsze kroki w nauce trzeciego języka. Obserwowana u Talkusi i Pynia naturalna otwartość na inne kultury i języki, a wręcz fascynacja nimi, to jeden z udowodnionych naukowo efektów dwujęzyczności.

WP_20141208_003

Tymczasem Pynio również dorośleje. Dosłownie po godzinie od mojego powrotu z Holandii wypadł mu pierwszy ząb. Zupełnie, jakby czekał na mnie! No bo jakby to było, gdyby Pynio miał stracić pierwszego ząbka bez mamy? Radości nie było końca: my gratulowaliśmy Pyniowi pierwszego kroku ku dojrzałości, ale Pynio miał własne powody do szczęścia:

Teraz mam więcej powietrza w buzi i nareszcie nauczę się gwizdać!

Zapraszam do poczytania innych zabawnych wypowiedzi Pynia w zakładce Pyniowe mądrości oraz na Facebooku.

Dorastanie Pynia uwidacznia się również w jego wymowie. Trudna polska głoska r podobnie, jak u Talkusi i wielu innych dzieci dwujęzycznych musiała być u Pynia wywołana za pomocą ćwiczeń logopedycznych (przydaje się w domu polski logopeda :-))

2 myśli na temat “Dzieci dwujęzyczne rosną II (poholenderskie refleksje)

  1. Dopiero niedawno zdałam sobie sprawę jakie mam szczeście, ponieważ moje córki bez problemu wymiały gloskę r od 2 roku życia. Uswiadomiłam sobie, że to rzadkośc natrafiając na artykul o tym, ze to etap rozwoju u trzylatków.

    Pynio pięknie ćwiczy! Czy takie przesadne wymówienie rrr jest stymulujące?

    1. U mojej dwójki do szóstego roku życia obserwowałam zamianę r na l i dlatego zdecydowaliśmy się na ćwiczenia. A kto przesadnie wymawia r, ja czy Pynio? Taka hiperwymowa jest na początku normalna, bo zwracamy uwagę na tę głoskę. Tak samo niektóre dzieci na tym etapie mówią rustro zamiast lustro. Potem sytuacja się normalizuje.
      Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.