Dzieci dwujęzyczne rosną II (poholenderskie refleksje)

WP_20141209_005

 

Wystarczyło mi tylko przez tydzień nie widzieć moich dzieci, aby wyjątkowo mocno odczuć, jak szybko dojrzewają i jak bardzo są mądre. Niedawno Talkusia skończyła 10 lat i w tym tygodniu wybiera się na swoje pierwsze sleepover party. Jest coraz bardziej podekscytowana, a ja zastanawiam się, dlaczego nam ten czas tak szybko ucieka? Zapraszam do lektury pierwszej części o dorastaniu dzieci dwujęzycznych TU.

Podczas pobytu w Holandii otrzymaliśmy wiele prezentów, które po powrocie z radością pokazaliśmy lub przekazaliśmy Talkusi i Pyniowi. Największą furorę wywołały czekoladowe literki oraz świąteczny zestaw Playmobil. Talkusia wczoraj w swojej szkole opowiedziała wszystkim o holenderskich tradycjach, gdyż akurat omawiali Święta w różnych miejscach na Ziemi. Jaka szkoda, że nie udało mi się zabrać dzieci ze mną do Holandii, one wraz z wiekiem stają się coraz bardziej spragnione innych kultur! Pisałam już o tym, jak często podróżujemy palcem po mapiesmakujemy potraw z całego świata oraz jak robimy pierwsze kroki w nauce trzeciego języka. Obserwowana u Talkusi i Pynia naturalna otwartość na inne kultury i języki, a wręcz fascynacja nimi, to jeden z udowodnionych naukowo efektów dwujęzyczności.

WP_20141208_003

Tymczasem Pynio również dorośleje. Dosłownie po godzinie od mojego powrotu z Holandii wypadł mu pierwszy ząb. Zupełnie, jakby czekał na mnie! No bo jakby to było, gdyby Pynio miał stracić pierwszego ząbka bez mamy? Radości nie było końca: my gratulowaliśmy Pyniowi pierwszego kroku ku dojrzałości, ale Pynio miał własne powody do szczęścia:

Teraz mam więcej powietrza w buzi i nareszcie nauczę się gwizdać!

Zapraszam do poczytania innych zabawnych wypowiedzi Pynia w zakładce Pyniowe mądrości oraz na Facebooku.

Dorastanie Pynia uwidacznia się również w jego wymowie. Trudna polska głoska r podobnie, jak u Talkusi i wielu innych dzieci dwujęzycznych musiała być u Pynia wywołana za pomocą ćwiczeń logopedycznych (przydaje się w domu polski logopeda :-))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarze “Dzieci dwujęzyczne rosną II (poholenderskie refleksje)”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.