Czego potrzebują dzieci dwujęzyczne: sztywnych zasad czy luzu? Warsztaty „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Sheffield – relacja

warsztaty sheffield

 

Warsztaty „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Sheffield odbyły się dzięki inicjatywie Polskiej Szkoły przy LPCM w Sheffield. Niezwykle dynamiczna dyrekcja szkoły zaprosiła do udziału w warsztatach również osoby niezwiązane ze szkołą, mając na celu większą integrację Polonii w tym mieście. Treści zaprezentowane na warsztatach obejmowały wprowadzenie do teorii i praktyki dwujęzyczności z dużym naciskiem na gotowe, sprawdzone sposoby łączenia dwóch języków i kultur w życiu rodzinnym i szkolnym. Jak zwykle warsztatom przyświecała idea traktowania dwujęzyczności jako dar, coś niezwykle pozytywnego, co jednak wymaga wytrwałości i wysiłku. Więcej informacji na temat zagadnień, na których koncentrowałam się podczas warsztatów „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Sheffield znajdziecie w tym artykule.

IMG_1923

Rodzice przybyli na spotkanie byli niezwykle aktywni i chętnie włączali się do dyskusji. Szczególnie wiele emocji wzbudziła kwestia poprawiania błędów u dzieci dwujęzycznych oraz konsekwencji w stosowaniu strategii dwujęzycznego wychowania. Jak już wiecie, uwielbiam parafrazę jako sposób na pozytywne i bezbolesne poprawianie błędów językowych u dzieci nie tylko dwujęzycznych. Niektórzy rodzice optują jednak za bardziej rygorystycznym podejściem do błędów. To prawda, spotkałam się nawet z wypowiedziami dwujęzycznych dzieci i nastolatków, którzy domagają się, żeby ich poprawiać. Podkreślam jednak, że parafraza nie oznacza ignorowania błędów w wypowiedzi dziecka, tylko konsekwentne powtarzanie tych wypowiedzi w prawidłowej formie. Przy zachowaniu konsekwencji parafraza jest skuteczna, a jednocześnie unika wprowadzania nieprzyjemnej atmosfery do kontaktów z dziećmi.  Pamiętajmy, że zbytnia koncentracja na poprawności wypowiedzi nie sprzyja tworzeniu atmosfery dialogu i budowaniu więzi z pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

parafraza

Pozwólcie, że przytoczę wypowiedź pani Joanny ze Stanów Zjednoczonych, jednej z uczestniczek pierwszej edycji warsztatów „Dwujęzyczność łączy i daje moc online”:

Muszę Pani powiedzieć, że naukę o parafrazie wzięłam sobie bardzo do serca i zaczęłam stosować tego samego dnia i… wow, co za poprawa w komunikacji z moimi dziećmi!

Moja córka Olivia (ma 7 lat) potrzebuje motywacji zarówno w używaniu poprawnych wyrażeń jak i rozbudowywaniu wypowiedzi. Świadomie i konsekwentnie wykorzystując Pani radę, ani razu od soboty nie musiałam mówić: “powtórz tak…”, czy “poprawnie mówi się…” a ona bardzo ładnie i przede wszystkim chętniej odpowiadała z użyciem poprawnej formy.

Aż serce rośnie 🙂

WP_20150315_013

Drugą kwestią poruszaną w dyskusji podczas warsztatów „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Sheffield były sytuacje, gdy dzieci polonijne rozmawiają między sobą po angielsku. Proponuję wtedy pochwalić dzieci po polsku, np. „Ale pięknie się bawicie”, „Podoba mi się wasza zabawa”, aby przestawić rozmowę dzieci na język polski. Dzieci najczęściej bezwiednie i nieświadomie zaczynają przynajmniej na jakiś czas rozmawiać między sobą po polsku. Jedna z uczestniczek warsztatów wprost nakazuje swoim dzieciom, aby rozmawiały ze sobą po polsku i to w jej rodzinie bardzo dobrze skutkuje. Słyszałam już podobne głosy od młodych dwujęzycznych Polaków wychowanych za granicą, którzy otwarcie przyznają, że „gdyby tata się nie uparł, to nie mówiłbym teraz po polsku„. Osobiście uważam, że rodzice, jako osoby najlepiej znające swoje dzieci powinni tu zdecydować, czy stanowcze podejście do kwestii używania języka polskiego poskutkuje u ich dziecka, czy wywoła skutek odwrotny od zamierzonego.

A Wy, co myślicie? Czekam na Wasze opinie w komentarzach 🙂

Dziękuję serdecznie organizatorom za zaproszenie oraz ciepłe przyjęcie :-) Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w szkoleniu.

Zachęcam inne szkoły i organizacje polonijne do współpracy.

Dwujęzyczność! Oferta szkoleniowa

  • Warsztaty dla rodziców dzieci dwujęzycznych
  • Warsztaty dla nauczycieli dzieci dwujęzycznych i/lub logopedów
  • Warsztaty dla młodzieży dwujęzycznej

Dwujęzyczność! Inne możliwości współpracy

  • zamieszczanie reklam
  • pisanie artykułów sponsorowanych
  • pisanie recenzji produktów i usług
  • opracowywanie projektów edukacyjnych i logopedycznych

Facebook

telefon +447837997393

Skype live:nott-bower

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 komentarzy “Czego potrzebują dzieci dwujęzyczne: sztywnych zasad czy luzu? Warsztaty „Dwujęzyczność łączy i daje moc” w Sheffield – relacja”

Serwis używa cookies. Pozostając na nim, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej. [Zgadzam się] Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.