Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

„Akademia Umysłu Junior” multimedialna edukacja dwujęzyczna – recenzja

„Akademia Umysłu Junior” multimedialna edukacja dwujęzyczna – recenzja

Nigdy nie oczekujmy, że telewizja czy komputer rozwiną u naszego dziecka dwujęzyczność, ale codziennie stwarzajmy mu jak najwięcej okazji do dialogu i wspólnej zabawy z wykorzystaniem obu języków. Powtarzam do znudzenia, że

najbardziej rozwijająco działa na dzieci kontakt z żywym językiem, z żywym człowiekiem!

Jednak odpowiednio dobrane i odpowiednio dozowane pomoce multimedialne mogą u starszych dzieci działać uzupełniająco i wspomagająco w ich dwujęzycznej edukacji. Warto nie zostawiać dziecka sam na sam z komputerem, tylko wspólnie rozwiązywać zadania i uczyć się. Chciałabym dziś Wam przedstawić multimedialne programy „Akademia Umysłu Junior” w wydaniu polsko-angielskim z możliwością przełączenia języka angielskiego lub polskiego w dowolnym momencie.

akademia umysłu języki

Dzieci dwujęzyczne mogą w zależności od potrzeb rozwijać język angielski lub polski i jednocześnie kształcić pamięć i koncentrację. Możliwość zmiany języka może odświeżyć wykonane już wcześniej ćwiczenie i pozwolić cieszyć się nim na nowo.

Lektorzy, którzy podają instrukcje w obu językach to native speakerzy z nienaganną wymową i pozytywnym, motywującym tonem głosu. W wielu rodzinach mieszanych znajomo może brzmieć głos polskiej lektorki-kobiety i angielskiego lektora-mężczyzny. Jest to przecież najczęściej spotykany model w rodzinach OPOLowych w m.in. Wielkiej Brytanii, kiedy mama mówi po polsku, a tata po angielsku. Dodam, że angielski lektor posługuje się tu brytyjską odmianą języka angielskiego.

Język można ustawić dla całego programu lub tylko dla poszczególnych jego części. Może się to okazać przydatne, gdy nasze dziecko dwujęzyczne zna jeden ze swoich języków zbyt słabo lub, gdy po porostu nie chce go używać. Można na przykład pozwolić mu bawić się w języku angielskim, ale tylko okrzyki typu: „Dobrze!”, „Fenomenalnie!” ustawić po polsku. W ten sposób uzyskamy pozytywne skojarzenia z tym językiem. Przy kolejnych sesjach można stopniowo zwiększać ekspozycję na pożądany język przez przełączanie wersji językowej dalszych funkcji programu.

akademia umysłu trudność

Inną ważna funkcją „Akademii Umysłu Junior” jest możliwość regulacji stopnia trudności. Kiedy dziecko dwujęzyczne bawi się w swoim słabszym i/lub mniej preferowanym języku, możemy dla zachęty obniżyć poziom trudności zadań. Wtedy zalecamy dziecku skupienie się na komunikatach językowych i wspólnie cieszymy się z sukcesów. Natomiast po ustawieniu języka, który dziecko zna lepiej i/lub preferuje, poziom trudności podwyższamy i skupiamy się na rozwijaniu takich funkcji poznawczych, jak pamięć, spostrzegawczość, czy koncentracja.

akademia umysłu dźwięki

Program daje nam też możliwość regulacji poziomu dźwięku głosu lektora, muzyki, tła i efektów. Ćwicząc w słabszym języku dziecka, warto na początek ustawić grę, jak na obrazku powyżej, aby ułatwić rozumienie komunikatów słownych i wykształtować koncentrację na nich. Wielu dzieciom w rozumieniu pomaga używanie dużych słuchawek okalających całe ucho. Kiedy dziecko już z łatwością korzysta z komunikatów lektora, można podgłosić muzykę i tło. Będziemy wtedy dodatkowo rozwijać koncentrację na instrukcjach werbalnych przy obecności dźwięków rozpraszających. Takie ćwiczenie może poprawić rozumienie mowy w hałasie np. na przerwie w szkole, co jest jedną z najczęstszych, a zarazem jedną z najtrudniejszych sytuacji komunikacyjnych.

Akademia Umysłu Junior oferuje także materiały do drukowania. Najważniejsza dla mnie jest możliwość utworzenia spersonalizowanych dyplomów za osiągnięcie wysokiej punktacji w pracy nad konkretnym ćwiczeniem. Dyplomy są atrakcyjne, jak widać poniżej 🙂

akademia umysłu dyplom

Ponadto możemy wydrukować kolorowanki i grafiki edukacyjne, które mogą być pozaekranowym przedłużeniem ćwiczeń, np. utrwalają nazwy ptaków zimowych.

akademia umysłu grafiki

Akademia Umysłu Junior jest dostępna w czterech częściach: Wiosna, Lato, Jesień i Zima, dzięki czemu możemy rozwijać słownictwo zgodnie z kalendarzem wydarzeń w życiu dziecka. Ja wraz z moimi dwujęzycznymi pociechami miałam okazję wypróbować Zimę i poniżej przedstawię te ćwiczenia, które sprawiły dzieciom najwięcej przyjemności i satysfakcji, a także te, które mają największe walory jako narzędzie wspomagające edukację dzieci dwujęzycznych.

Ciekawym ćwiczeniem dla dzieci polonijnych może być zadanie rozwijające pamięć wzrokową, ale jednocześnie utrwalające zarys mapy Polski i rozmieszczenie najważniejszych miast i województw.

akademia umysłu mapa

Ćwiczeniem rozwijającym percepcję słuchową jest zadanie rozpoznawania i zapamiętywania odgłosów ptaków. Podobne ćwiczenia słuchowe prowadzi się podczas zajęć logopedycznych, ponieważ sprawność analizatora słuchowego jest jednym z podstawowych warunków rozwoju mowy.

akademia umysłu dźwięki

Gramatyka jest najbardziej elementarną częścią logiki, ponieważ stanowi początek analizy myślenia.

John Stuart Mill (1806–1873) – angielski filozof i ekonomista.

Logiczne myślenie jest nierozerwalnie związane z umiejętnością rozumienia i używania konstrukcji gramatycznych. Dziecko dwujęzyczne godzi dwa systemy gramatyczne, więc z pewnością skorzysta z poniższego ćwiczenia logiczno-matematycznego 🙂

akademia unysłu logiczne

Gry zakupić można w wersji elektronicznej (do pobrania ze strony) lub pudełkowej ==>  SKLEP

Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *